Skocz do zawartości
Patryk98

Kierunek studiów i doradztwo zawodowe

Rekomendowane odpowiedzi

Napisałem maila do osoby z Centrum Doradztwa Zawodowego w poznan.studia.net, ale przy drugiej wiadomości nie dostałem odpowiedzi. Może macie jakiś sprawdzony adres do, którego mógłbym zwrócić się z pomocą? Może wy udzielicie też odpowiedzi na moje pytania? 

Zastanawiam się nad wyborem studiów. Swoją przyszłość chciałbym związać z logistyką lub z PR,HR i zawodami związanymi z ekonomią. Jednak, wciąż nie wiem co byłoby lepszym wyborem.

1) Jeśli chodzi o logistykę dowiedziałem się, że jest ona poszukiwana rynku pracy. Więc nie powinno być trudności w znalezieniu, przy odpowiednim zaangażowaniu, dobrej pracy? Spotkałem się z wieloma pozytywnymi opiniami o tym zawodzie i ewentualnych praktykach podczas studiów. Zastanawia mnie jednak fakt, że na ten zawód wciąż występuje deficyt, skoro co roku przybywa tak wielu logistyków z średnim wykształceniem, kończących technika. Czy są oni dużo mniej atrakcyjni na rynku pracy w porównaniu z absolwentami szkół wyższych? Porównując specjalistę ds. logistyki ze specjalistą ds. Public Relations na stronie wynagrodzenia.pl zauważyłem że średnia zarobków jest podobna. Jednak dużo więcej osób brało udział w badaniu zawodu specjalisty ds. logistyki. Czy to świadczy o potencjalnej ilości miejsc pracy? Myślę, również że kończąc logistykę, mógłbym ewentualnie pracować w zawodach związanych z PR. Jednak kończąc Komunikację w biznesie czy Publicystykę Ekonomiczną i Public Relations miałbym raczej spore trudności, aby pracować jako logistyk. (Może jednak to złe rozumowanie?) Rozważałem też rozwiązanie - studia na wydziale Zarządzania: 3 letnie studiowanie Logistyki Krajowej i Międzynarodowej, a następnie 2 letnie studia na specjalności komunikacja w biznesie? Czy, jednak biorąc pod uwagę ewentualną przyszłość związaną z logistyką, warto studiować ten kierunek przez 5 lat? Co więcej, kończąc logistykę na UEP nie otrzymujemy tytułu inżyniera (taki tytuł w poznan.studia.net uzyskują absolwenci Politechniki, gdzie nie mam szans się dostać, bo nie zdaję rozszerzonej matematyki). Czy to nie będzie, więc dodatkowa przeszkoda w poszukiwaniu pracy ?

 

Chcąc wybrać zawód kierunek logistyka, która droga wydaje się najbardziej odpowiednia? ---->   Wydział Gospodarki Międzynarodowej, kierunek Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze specjalność Logistyka międzynarodowa CZY Wydział studia z zarządzania, specjalnośc kierunek logistyka krajowa i międzynarodowa ?

 

2) Chciałbym jeszcze dopytać o potencjalną pracę po studiach na wydziale studia z zarządzania, kierunek Podyplomówki z zarządzania oraz wydziale Ekonomii, kierunek Kierunek ekonomia oraz psychologia na UAM. Czy, po tych studiach możliwości są znacznie mniejsze niż po logistyce ? Wydają się one, równie interesujące. Po tych kierunkach chciałbym pracować jako osoba od spraw PR, kierująca wizerunkiem firmy itp. Czy, jednak kierunek logistyka jest pewniejsza? A wydaje się, równie ciekawa.

 

Podsumowując, w grę wchodzą:

-Psychologia UAM

-Wydział Ekonomii, kierunek  ekonomia na UEP

-Wydział studia z zarządzania, kierunek Podyplomówki z zarządzania na UEP

Te kierunki biorę pod uwagę, chcąc w przyszłości pracować w PR itp.

-Wydział studia z zarządzania, kierunek Podyplomówki z zarządzania, specjaloność kierunek logistyka krajowa i międzynarodowa na UEP

-Wydział Gospodarki Międzynarodowej, kierunek międzynarodowe stosunki gospodarcze, specjalność kierunek logistyka międzynarodowa

Te, natomiast gdy chciałby swoją karierę związać z logistyką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak nie do końca wiem, czego oczekujesz. 

Nam też trudno odpowiedzieć na Twoje pytania bo to są kwestie Twoich preferencji i Twoich wyborów.

To co mogę Ci polecić to kierowanie się zainteresowaniami a nie obecnym rynkiem pracy, bo ten się ciągle zmienia. 

Nie kieruj się również specjalnościami, tylko kierunkami studiów. Specjalności CI właściwie nic nie dają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to przykry komentarz. Forum nie jest martwe. Forum ma ogromną liczbę użytkowników czytajacych treści. Niestety nie jest to forum ulubionej marki samochodów. Po prostu ludzie szukają tutaj szybkiej odpowiedzi na swoje pytania, a nie udzielają innym odpowiedzi bo ich to nie interesuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc, zastanawiam się czy logistycy są bardziej poszukiwani na rynku pracy niż pracownicy PR? I jak to jest, że co roku przybywa z techników tyle logistyków i jak wygląda porównywanie kierunek logistyka, który skończył studia, a który ukończył technikum. I jeśli kierunek logistyka na UEP to Wydział Gospodarki Międzynarodowej czy Podyplomówki z zarządzania

PS. Dzięki za odpowiedzi, a macie może jakiś adres doradztwa do, którego się mogę zwrócić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tego nikt nie wie. NIkt nie wie co będzie na rynku pracy za 30-40 lat kiedy dalej będziesz aktywny zawodowo. Na ten moment kierunek logistyka wydaje się lepszym wyborem. 

2. Technikum, szkoła średnia z logistyki nie wiele Ci daje. Minimum licencjat. 

3. Wybór między wydziałami to kwestia preferencji wykształcenia. 2 wydziały 2 różne podejścia do tematu. Rynek pracy ten sam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koman96 jeżeli uważasz, że forum jest martwe, to po co je śledzisz od miesiąca? A nawet się udzieliłeś robiąc przykrość Łukaszowi. Sprawia Ci przyjemność takie zachowanie?

Jeżeli chodzi o logistykę to wiele osób chwali Wyższą Szkołę Logistyki w poznan.studia.net. Mają partnerstwa z wieloma firmami logistycznymi, dużo praktyk. Rozumiem, że interesują Cię studia w poznan.studia.net czy inne miasta też wchodzą w rachubę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Reprezentuje wspomnianą wyżej WSL a od 20 lat zajmuję się marketingiem, Podyplomówki z reklamy i PR. Nie da się porównać logistyki i PR - to różne rzeczy. Z drugiej strony masz rację, że po Logistyce można zająć się PR a po PR - logistyką na pewno nie. Musisz też uwzględnić, że w PR będziesz miał o wiele większa konkurencję. Bo PR'em może się zajmować filolog, marketingowiec, dziennikarz, ekonomista i w zasadzie każdy kto potrafi to robić. PRu nie nauczysz się na studiach. Logistyki - nauczysz się. A po co studiować logistykę skoro są technicy. Technicy będą pełnić funkcje pomocnicze - nie zajmą kierowniczego stanowiska. kierunek logistyka to często bardzo duża odpowiedzialność materialna, duża wiedza o organizacji i finansach przedsiębiorstwa, zaawansowane systemy komputerowe. Tego nie poznaje uczeń technikum - jest za młody. Dlatego konieczne są studia. Dlaczego ciągle potrzeba nowych logistyków? Bo ta branża bardzo szybko rośnie, na całym świecie. Dlaczego potrzeba nowych PRowców? Bo ludzi z PR uciekają. Dobrym PRowcem będziesz po 20 latach pracy w branży, mając ogromne doświadczenie. Dobrym logistykiem zostaniesz po dobrych studiach połączonych z praktyką - Zapraszam.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koman96 może zatem warto się zaangażować? Widzę, że dałeś kilka ciekawych odpowiedzi. Tak jak napisał Łukasz, to forum nie jest ani motoryzacyjne, ani dotyczące "pakowania na siłowni", nie jest też stricte tematycznym, tu trafiają ludzie, którzy chcą uzyskać odpowiedź na pytanie dotyczące studiów różnego typu, pomocy w podjęciu decyzji co studiować lub gdzie studiować. Zobacz co napisał Patryk98 na początku postu

"Napisałem maila do osoby z Centrum Doradztwa Zawodowego w poznan.studia.net, ale przy drugiej wiadomości nie dostałem odpowiedzi. Może macie jakiś sprawdzony adres do, którego mógłbym zwrócić się z pomocą? Może wy udzielicie też odpowiedzi na moje pytania?"

Centrum Doradztwa Zawodowego w poznan.studia.net nie odpisało na żaden z 2 wysłanych maili. Tu jednak kilka wskazówek otrzymał, prawda? Nie został zignorowany.

Mama nadzieję Koman96, że będziesz nadal pomagać innym osobom. A przy okazji życzę Wesołych Świąt wszystkim oraz podejmowania właściwych wyborów studiów!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.