Skocz do zawartości
ragnarofk

Polska matura w Niemczech

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, onerax napisał:

I muszę tak przeliczać każdą z ocen,  a potem wyliczyć z nich średnią? 

tak

11 minut temu, onerax napisał:

A i jeszcze rozszerzenia jak przeliczać? Bo przecież rozszerzenia nie da się nie zdać. Czy mam wpisać tak samo jak w przypadku podstawowej 30%? 

Dobre pytanie .... ja bym pisał 0, ale formuła bawarska jest tylko wyznacznikiem jak powinno to być obliczone ...  z tego co pamiętam w moim przypadku ich wyliczenia nie zgadzały się z moimi w 100% jest to raczej metoda żeby wyliczyć sobie ocenę w przybliżeniu ... wydaje mi się że pracownicy na uczelni też nie do końca wiedzą jak to działa. Inaczej wyliczyli mi na hochschulstart.de a inaczej na uczelni (na uczelnie przeliczają wszystko jescze raz).

Pewnym można być dopiero kiedy na hochschulstart.de pojawi się już wyłączony wynik .... niestety 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13 minut temu, onerax napisał:

@mediziner Mógłbyś napisać jeszcze z jakimi wynikami Ty aplikowałeś? Jakie miałeś oceny na maturze i świadectwie? 

Ja pojechałem do Niemiec po skończeniu studiów z Technologi chemicznej w Polsce i aplikowałem na podstawie Wartezeit wiec moje oceny i matura nie miały w zasadzie żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mediziner - witam w klubie, ja też chemik, w tym roku kończę, ale próg strasznie wzrósł więc będę zmuszona mieć gap year - jak nawet nie 2 gap years :o 

Swoja drogą w Niemczech chemikom płacą bdb, więc skąd ta decyzja? (pytam z czystej ciekawości, bo temat dotyczy też mnie) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2018 o 18:12, mediziner napisał:

Nowi maturzyści w naborze na semestr Zimowy 2018 to Ci którzy będą pisać maturę w 2018. Jeżeli pisałeś maturę w 2017 to w 2018 powinieneś złożyć dokumenty do 31 maja. Nie wiem jak wygląda kwestia poprawiania matury - tu trzeba dowiedzieć się u źródła - hochschulstart.de. Każdy wpis na świadectwie maturalnym traktuje się osobno, jako oddzielny przedmiot a poziom w przeliczeniu nie ma znaczenia ... 90 % z Ang. pod. to to samo co 90% z Ang. roz.. Ustne też liczy się osobno. 

Zasada jest prosta każdy wpis na świadectwie maturalnym przy którym jest liczba procent i każdy wpis na świadectwie z liceum przy którym jest ocena (łącznie z Religią) wlicza się do ogólnej oceny, a każdy z tych wpisów ma taka sama wartość. 

Pisałeś, że twoje oceny na świadectwie nie były zbyt dobre. Czy możesz dokładniej omówić jak sobie z tym poradziłeś? Moje oceny wyglądają tragicznie, zupełnie nie odzwierciedlają mojej wiedzy i mimo że matury z wybranych przedmiotów pójdą mi dobrze (mam nadzieję) to świadectwo może mi bardzo obniżyć całkowite punkty.

Z góry dziękuję za odpowiedź 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 8.01.2018 o 22:11, Julia99k napisał:

Pisałeś, że twoje oceny na świadectwie nie były zbyt dobre. Czy możesz dokładniej omówić jak sobie z tym poradziłeś? Moje oceny wyglądają tragicznie, zupełnie nie odzwierciedlają mojej wiedzy i mimo że matury z wybranych przedmiotów pójdą mi dobrze (mam nadzieję) to świadectwo może mi bardzo obniżyć całkowite punkty.

Z góry dziękuję za odpowiedź 

Czytajcie posty wcześniejsze :)

Jeżeli aplikujesz na podstawie wartezeit, Twoje oceny są nieważne - ale musi minąć te 6-7 lat od napisania przez Ciebie matury, taki mają system. Wszelkie informacje np na tej stronie: https://zv.hochschulstart.de/index.php?id=1656 

Nie znając niemieckiego na conajmniej B2, nie ma sensu nawet aplikować. W większości uczelni wymagają nawet C1, na przykład w Lipsku zaznaczają, że gdy przed rozpoczęciem studiów, już po przyjęciu nie pokażesz certyfikatu na poziomie C1 (akceptują tylko kilka wybranych np Goethe, DSH i DAF - wszystkie na max punktów), zostaniesz skreślony z listy studentów... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh .... bardzo chciałem Ci pomóc, ale uparty moderator usuwa nie wiadomo czemu moje wpisy z linkiem do artykułu który rozwiałby Twoje wątpliwości (dziwne, że inne wpisy z linkami, nawet z tego tematu nie są usuwane) no nic ... poczytaj moje poprzednie wpisy w tym temacie, może coś Ci rozjaśnią. Temat jest dość obszerny i skomplikowany, a niestety nie mam teraz czasu tego wszystkiego opisać. 

Do moderatora/administratora: Wasz regulamin nie zabrania umieszczania linków (poza wyjątkami w nim ujętymi) więc albo zmieńcie regulamin, albo go przestrzegajcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2017 o 11:49, mediziner napisał:

hej .. nie wiem czy temat jescze aktualny ... ale może moja odpowiedź przyda się innym :) studiuję medycynę na Goethe Uni we Frankfurcie nad Menem i wiem co nieco na temat rekrutacji na uczelnie niemieckie (z polską maturą). 

1. W Niemczech są kierunki z Numerus Clausus czyli z ograniczoną liczbą miejsc ... na wszystkie pozostałe kierunki rekrutacja polega w zasadzie na Imartykulacji - czyli zapisaniu się na uczelnie, ocena maturalna nie ma tu raczej żadnego znaczenia.

2. Na kierunki z NC są trzy tryby naboru:

 a) ocena maturalna - 20% miejsc przyznawane jest według oceny maturalnej 

B) Wartezeit - 20% miejsc przyznawane jest na podstawie czasu od zdania matury. np. na medycynę czeka sie 12 semestrów (2016r.). Ktoś kto zdał maturę 6 lat temu óbjety jest jescze progiem pubktowym - tzn. z pośród wszystkich którzy złożą aplikację wybiera się tych najlepszych i na tej podstawie ustala limit punktowy. n.p w 2016 roku było to chyba 2.5 (czyli ok. 50%) tak więc każdy kto na medycynę czekał 6 lat i zdał maturę na min. 50% dostaje wyczekane (dosłownie) miejsce. Natomiast każdy kto czekał jescze dłużej np. 13 semestrów dostaje miejsce niezależnie od wyników egzaminu maturalnego. NC dotyczy kierunków najbardziej obiecanych : medycyna, prawo, stomatologia itp. Ważne: jako czas oczekiwania (Wartezeit) liczą się wszystkie semestry podczas których nie studiowało się na niemieckiej uczelni. Jeżeli np. po studiach w Polsce np. (3.5 letnich) chcesz rozpocząć studia w Niemczech  to masz 7 semestrów licznych jako Wartezeit.

c) Eigenverfahren - 60% miejsc przyznawane jest według dowolnych kryteriów uczelni. Czyli np. ocena maturalna + posiadane już wykształcenie + egzaminy wstępne itp. 

Matura polska jest uznawana przez uczelnie wyższe z automatu tzn. nie musi być w żaden sposób uznawana przez Bildungsamt (jeżeli chodzi o studia) w przypadku Ausbildung (cos pomiędzy studiami a szkołą zawodową) matura musi być uznana przez Bildungsamt. Przeliczenie matury polskiej na niemiecką jest dość proste przy pomocy formuły bawarskiej:

(100 - Średnia ze wszystkich matur) : (100-30) × 3 + 1 = ocena w systemie niemieckim 

100 - maksymalna ocena z polskiej matury (100%)

30 - minimalna ocena z polskiej matury umożliwiająca jej zdanie (30%) 

czyli np. dla średniej 80% ze wszystkich matur wychodzi 1.9 (1.857)

 

W Niemczech ważna jest średnia ze wszystkich ocen maturalnych - to jakie przedmioty sie zdawało nie ma wpływu na możliwość wyboru kierunku. 

 

To co opisałem dotyczy sie Hessen w innych landach może być nieco inaczej np. pod uwagę może być brane również świadectwo ukończenia liceum i oceny - jest to jednak niezgodne z przepisami dlatego że świadectwo ukończenia liceum nie upoważnia do podjęcia studiów. W Hessen tez miałem z tym problem. W liceum nie obchodziły mnie oceny na świadectwie a tylko i wyłącznie moje przedmioty maturalne. Długo zajęło mi tłumaczenie panią w Biurze dla studentów zagranicznych jak powinny zastosować przepisy odnośnie uznawania polskiej matury ... w końcu zrozumiały o co chodzi - w takich sytuacjach powołać się można na ANABIN - znajdziecie w Internecie - można tam znaleźć bardzo szczegółowe informacje na temat uznawania m.in. polskich dyplomów matur itp. 

 

W razie dalszych pytań piszcie a z chęcią wam pomogę :)

Hej, jestem tu nowa... a  z Twoich komentarzy wynika ze wiesz dużo....

Krótko opisze co mnie interesuje... mam maturę z pl zdana w 2007... wiec już trochę temu, zrobiłam w pl technika farmacji i pracowałam 2 lata po czy przyjechaliśmy do De. Tu uznanie dyplomu trochę trwało- a wyglądało taz ze z Ausbildungu musiałam zrobić tylko drugi rok, do tego normalnie wszystkie egzaminy z innymi uczniami, półroczna praktyke i ostatni egzamin ... teraz od roku pracuje jako PTA.

Szefostwo jest super i nalega żebym studiowała farmacje... bardzo chętnie... ALE - jestem językowym samoukiem i zastanawia mnie czy jak mam tu już Ausbildung to czy mimo to muszę zdawać ten egzamin językowy? 

Za wszelkie info z góry mocno  dzieku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Agatka19885 napisał:

Hej, jestem tu nowa... a  z Twoich komentarzy wynika ze wiesz dużo....

Krótko opisze co mnie interesuje... mam maturę z pl zdana w 2007... wiec już trochę temu, zrobiłam w pl technika farmacji i pracowałam 2 lata po czy przyjechaliśmy do De. Tu uznanie dyplomu trochę trwało- a wyglądało taz ze z Ausbildungu musiałam zrobić tylko drugi rok, do tego normalnie wszystkie egzaminy z innymi uczniami, półroczna praktyke i ostatni egzamin ... teraz od roku pracuje jako PTA.

Szefostwo jest super i nalega żebym studiowała farmacje... bardzo chętnie... ALE - jestem językowym samoukiem i zastanawia mnie czy jak mam tu już Ausbildung to czy mimo to muszę zdawać ten egzamin językowy? 

Za wszelkie info z góry mocno  dzieku

Na farmację musisz składać papiery przez hochschulstart.de a ich nie obchodzi Twoja znajomość języka, dlatego nie ma jednej odpowiedzi na Twoje pytanie. Wszystko zależy od wymagań uczelni w tym względzie. Generalnie hochschulstart.de zwraca uwagę na to, że:
 

Cytat

Die örtlichen Zulassungs- und Einschreibebestimmungen können bestimmte Gruppen von Bewerbern ganz oder teilweise vom Nachweis der sprachlichen Studierfähigkeit befreien oder für sie besondere Regelungen treffen, zum Beispiel aufgrund eines abgeschlossenen germanistischen Studiums oder für befristete Studienaufenthalte ohne formellen Studienabschluss. Die Befreiung kann mit der Auflage verbunden werden, durch den Besuch studienbegleitender Sprachlehrveranstaltungen die sprachliche Studierfähigkeit zu erweitern.

Więc musisz sprawdzać bezpośrednio na uczelniach które Cię interesują i tam dopytywać. Może być tak, że jeśli masz Ausbildung zrobioną w Niemczech, to DSH nie będzie konieczna, ale to tylko teoretyzowanie, bo to indywidualne wymagania uczelni. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mediziner hej, chciałam zapytać czy jest to możliwe i czy może znasz takie osoby/przypadki, gdzie ktoś przeniósł się ze studiów lekarskich z polski do niemiec? i czy wiesz moze na jakim roku najlepiej, najlatwiej jest sie przeniesc i czy trzeba zdawac jakies egzaminy potwierdzajace nasza wiedze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, balamarki napisał:

@mediziner hej, chciałam zapytać czy jest to możliwe i czy może znasz takie osoby/przypadki, gdzie ktoś przeniósł się ze studiów lekarskich z polski do niemiec? i czy wiesz moze na jakim roku najlepiej, najlatwiej jest sie przeniesc i czy trzeba zdawac jakies egzaminy potwierdzajace nasza wiedze?

@balamarki Można przenieść się z Polski do Niemiec, ale tylko w teorii. W praktyce nawet przeniesienie się z jednej niemieckiej uczelni na inną jest bardzo trudne i w zasadzie możliwe tylko po ukończeniu przedklinicznej części studiów (pierwsze 4 semestry). Wówczas można zamienić się z innym studentem na miejsca (są specjalne fora gdzie studenci szukają partnerów do zamiany). 

W Twojej sytuacji rozwiązaniem byłoby aplikowanie na studia w Niemczech "od zera". 60% miejsc na medycynie uczelnie przydzielają według własnych kryteriów - w podaniu podajesz wyniki swojej matury, piszesz, że studiujesz medycynę w PL i na 99% dostajesz miejsce na 1. semestrze. 

Semestry w Niemczech to nie dokładnie to samo co w Polsce. W Niemczech uczelnie ustalają "proponowany" przebieg studiów, ale masz w zasadzie dowolność w ich organizacji - np. stwierdzasz, że w tym semestrze nie masz siły na naukę, i zamiast robić 6 przedmiotów robisz tylko jeden. Są pewne wymagania na zasadzie: jeśli chcesz robić biochemię to musisz zdać najpierw chemię, jeśli chcesz zacząć fizjologię musisz zdać najpierw fizykę etc. 

Bo "przyjęciu" się na 1 semestr w Niemczech dogadujesz z dziekanatem zaliczenie z automatu tego co miałaś w Polsce (przez 4 pierwsze semestry na med. w Niemczech niema ocen - jest zaliczone, albo niezaliczone). Dalej studiujesz tak, jak to sobie zaplanujesz- np. teoretycznie jesteś na 1 semestrze, ale (w zależności od tego co zostało Ci zaliczone) robisz zajęcia np. z 3 czy 4 semestru. 

 

Co do egzaminów to po 4 semestrze (idąc zgodnie z zalecanym programem) pisze się pierwszy egzamin lekarski (pisemnie: anatomia w tym histologia i embriologia, fizyka, fizjologia, Studia na kierunku chemia, biochemia, psychologia z socjologią oraz ustnie: anatomia w tym histologia i embriologia, biochemia i fizjologia). Niezależnie od tego na którym jesteś semestrze w Polsce musisz zdać ten egzamin żeby rozpocząć zajęcia z części klinicznej (semestr 5-10 idąc zgodnie z programem). Po części klinicznej piszesz pierwszą część drugiego egzaminu lekarskiego. Semestr 11 i 12 to PJ (praktisches Jahr, roczna praktyka). Po PJ zdajesz drugą, praktyczną część drugiego egzaminu lekarskiego i.... jesteś lekarzem.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2020 o 12:14, balamarki napisał:

@mediziner Cześć, dopiero teraz odczytałam twoją wiadomość. Dziękuje bardzo za odpowiedź, chciałam się jeszcze dopytać czy jeśli chciałabym się rekrutować, by zacząć od zera, to powinnam się rekrutować na hochschulstart.de czy pisać bezpośrednio do uczelni?

Obywatele Polscy rekrutują się (tak jak Niemieccy) przez hochschulstart.de. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2017 o 11:49, mediziner napisał:

hej .. nie wiem czy temat jescze aktualny ... ale może moja odpowiedź przyda się innym :) studiuję medycynę na Goethe Uni we Frankfurcie nad Menem i wiem co nieco na temat rekrutacji na uczelnie niemieckie (z polską maturą). 

1. W Niemczech są kierunki z Numerus Clausus czyli z ograniczoną liczbą miejsc ... na wszystkie pozostałe kierunki rekrutacja polega w zasadzie na Imartykulacji - czyli zapisaniu się na uczelnie, ocena maturalna nie ma tu raczej żadnego znaczenia.

2. Na kierunki z NC są trzy tryby naboru:

 a) ocena maturalna - 20% miejsc przyznawane jest według oceny maturalnej 

B) Wartezeit - 20% miejsc przyznawane jest na podstawie czasu od zdania matury. np. na medycynę czeka sie 12 semestrów (2016r.). Ktoś kto zdał maturę 6 lat temu óbjety jest jescze progiem pubktowym - tzn. z pośród wszystkich którzy złożą aplikację wybiera się tych najlepszych i na tej podstawie ustala limit punktowy. n.p w 2016 roku było to chyba 2.5 (czyli ok. 50%) tak więc każdy kto na medycynę czekał 6 lat i zdał maturę na min. 50% dostaje wyczekane (dosłownie) miejsce. Natomiast każdy kto czekał jescze dłużej np. 13 semestrów dostaje miejsce niezależnie od wyników egzaminu maturalnego. NC dotyczy kierunków najbardziej obiecanych : medycyna, prawo, stomatologia itp. Ważne: jako czas oczekiwania (Wartezeit) liczą się wszystkie semestry podczas których nie studiowało się na niemieckiej uczelni. Jeżeli np. po studiach w Polsce np. (3.5 letnich) chcesz rozpocząć studia w Niemczech  to masz 7 semestrów licznych jako Wartezeit.

c) Eigenverfahren - 60% miejsc przyznawane jest według dowolnych kryteriów uczelni. Czyli np. ocena maturalna + posiadane już wykształcenie + egzaminy wstępne itp. 

Matura polska jest uznawana przez uczelnie wyższe z automatu tzn. nie musi być w żaden sposób uznawana przez Bildungsamt (jeżeli chodzi o studia) w przypadku Ausbildung (cos pomiędzy studiami a szkołą zawodową) matura musi być uznana przez Bildungsamt. Przeliczenie matury polskiej na niemiecką jest dość proste przy pomocy formuły bawarskiej:

(100 - Średnia ze wszystkich matur) : (100-30) × 3 + 1 = ocena w systemie niemieckim 

100 - maksymalna ocena z polskiej matury (100%)

30 - minimalna ocena z polskiej matury umożliwiająca jej zdanie (30%) 

czyli np. dla średniej 80% ze wszystkich matur wychodzi 1.9 (1.857)

 

W Niemczech ważna jest średnia ze wszystkich ocen maturalnych - to jakie przedmioty sie zdawało nie ma wpływu na możliwość wyboru kierunku. 

 

To co opisałem dotyczy sie Hessen w innych landach może być nieco inaczej np. pod uwagę może być brane również świadectwo ukończenia liceum i oceny - jest to jednak niezgodne z przepisami dlatego że świadectwo ukończenia liceum nie upoważnia do podjęcia studiów. W Hessen tez miałem z tym problem. W liceum nie obchodziły mnie oceny na świadectwie a tylko i wyłącznie moje przedmioty maturalne. Długo zajęło mi tłumaczenie panią w Biurze dla studentów zagranicznych jak powinny zastosować przepisy odnośnie uznawania polskiej matury ... w końcu zrozumiały o co chodzi - w takich sytuacjach powołać się można na ANABIN - znajdziecie w Internecie - można tam znaleźć bardzo szczegółowe informacje na temat uznawania m.in. polskich dyplomów matur itp. 

 

W razie dalszych pytań piszcie a z chęcią wam pomogę :)

Hej, nie mam pewności, ale jak teraz sprawdzałem na stronie ANABIN to było tam napisane właśnie, że liczą się oba dokumenty- świadectwo dojrzałości i świadectwo ukończenia szkoły, czy to oznacza, że zasady się zmieniły i teraz już oceny się liczą?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.






×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.