Skocz do zawartości
ragnarofk

Polska matura w Niemczech

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuje bardzo! Jestes naprawdę wyjątkowa osoba, skarbnica wiedzy! Jeśli chodzi o miejsce studiow, zależy mi by była to mniejsza miejscowość dość blisko Polski. O opłaty się mniejwiecej zorientowałam, i było to Ok 200 euro za semestr. Sprzęt to prawda może być problem, ale pewnie kupując w Polsce potrzebne rzeczy tez można zaoszczędzić :) 

hmm w takim razie chyba muszę pomyśleć o przymusowej zmianie statusu :D bo wyjezdzam oczywiście z chłopakiem. Będzie to tez korzystniejsze ekonomicznie, bo dostaniemy III klasę podatkowa, Wiec zarobki na „rękę” będą tez wyższe. No i tez kwestia ubezpieczenia! 

Slyrth a mogę wiedzieć ile masz lat? Trochę mnie dołuje, ze będę miała 25/26 lat zaczynajac studia... Stara baba wśród młodej krwi :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jeśli chodzi o porównanie poziomu nauki miedzy Niemcami, a Polska? Mam małe rozeznanie jeśli chodzi o studia medyczne w Polsce, Wiem ze bardzo dużo szczegółów musza się uczyć, dużo nieprzydatnych rzeczy. Non stop siedzą w książkach, czy tutaj tez tak jest czy jest większy „luzik”?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że też uczymy się bardzo szczegółowo ale nie nazwałbym tego nieprzydatnym... to wszystko z każdym kolejnym semestrem skład a się w większą, logiczną całość i z czasem zaczyna się rozumieć że ta szczegółowość nie była bez sensu. Wszystkie egzaminy pisemne to testy które bywają różne ... czasem  denerwuje się, że rzeczywiscie niektórzy profesorowie skupiają się na strasznych szczegółach ... często w sposób oczywisty mało istotnych szczegółach (dotyczy to zwłaszcza biochemii i fizjologii) ale egzaminy są skonstruowane tak, że da się je zdać znając tylko podstawy i potrafiąc logicznie myśleć. Njawazniejsze jest zrozumieć rozmaite procesy ... zrozumienie jak co działa daje często lepsze wyniki niż wykucie na pamięć. Wbrew popularnym opiniom, że medycyna to kucie na blaszkę uważam, że ważniejsze jest zrozumienie. Oczywiście można wyryć wszystko na pamięć ... nie rozumiejąc ale jest to metoda kiepska (chociaż popularna) bo często różne przedmioty zazębiają się i jest potrzebna wiedza "stała" a wiadomo że coś wykute na blaszkę wyleci z głowy bardzo szybko, coś zrozumiane zostanie w niej na długo. 

i ja się tak uczę ... nie uczę się wzorów na pamięć .... a staram się je sobie wyprowadzić i zrozumieć skąd się wzięły. 

Egzaminy ustne ... A takich też mamy bardzo .... bardzo dużo stawiają zdecydowanie na rozumienie ... za zrozumienie tematu ma się pewną 2 ... za znanie szczegółów ma się 1 :)

Poza tym uważam że poziom w polskich liceach jest znacznie lepszy niż w niemieckich Gymnasiach .... Fizyka z Matematyką  i Chemią na pierwszym nie były dla mnie problemem chociaż nie byłem orłem ani z Fizyki ani z Matmy. 

W Niemczech na pewno kładzie się dużo większy nacisk na praktykę i na przełożenie tych zdawałoby się mało ważnych z medycznego punktu widzenia przedmiotów na ich zastosowanie w medycynie. 

Dlatego np. podczas kursu z Fizyki odbywa się seminarium Fizyka w medycynie. Podobnie z chemią czy Biochemią. Kurs z Biochemii i Fizjologii zintegrowany jest z Patobiochemią i Patofizjologią. 

Nie mamy Histologii i Embriologii jako osobne przedmioty ... zamiast tego mamy Anatomie -  przez 3 semestry którą składa się z anatomi makro- i mikroskopowej i embriologii.  Czyli np. na pierwszym semestrze omawiamy kości, mięśnie i Nerwy ... Omawiamy ich rozwój  i wady rozwojowe ... jednocześnie mamy kurs w prosektorium i kurs na mikroskopach. Ale ocena wystawiana jest jako całokształt czyli z Anatomii. Wydawało by się, że mamy znacznie mniej przedmiotów niż w Polsce ale chodzi w zasadzie tylko o ich nazewnictwo i zakres ... porostu nasze kursy są dużo "obszerniejsze"

Podsumowujac .... też non stop siedzę w książkach ... Ale z tym się liczyłem :)

... na studiach na pewno nie bedziesz staruszką... W końcu tylko 20 % miejsc jest przyznawanych tylko na podstawie wyników matury. Kolejne 20 % to osoby które będą w Twoim wieku lub starsze które dostaną się przez "Wartezeit" a 60 % to osoby w różnym wieku ... Ale obstawiam średnią ok. 20-22 lata. Ja mam 27 lat i jestem na 3 semestrze i nie czuje się staro  mamy też wielu studentów po 40 ... A nawet starszych. 

Na pewno w Niemczech starszy student nie szokuje tak jak w Polsce bo:

Po pierwsze w Niemczech nie ma tego chorego niepisanego obowiązku skończenia studiów (byle jakich ale żeby wyższe mieć) i w związku z tym ludzie często najpierw zdobywają zawód, pracują i rozwijają się a na studia jest czas później 

Po drugie że względu na sam przebieg naboru ... siła rzeczy jest wielu starszych studentów. 

No i na koniec ... czasami miałem momenty zwątpienia ... studia stawały się nudne i ciężkie ale wtedy zawsze z pomocą przychodziła uczelnia i fundowała jakieś ciekawe zajęcia ... jak "Anatomie am Lebenden"   gdzie można było pobawić się aparatem do USG, poogladac i poomawiac zdjecia RTG czy jakieś inne zajęcia gdzie można było sobie nawzajem zrobić EKG czy Echo serca ... generalnie zauważyłem że uczelnia dba o to żeby nie stracić motywacji i przypomina nam dość często, że kiedyś będziemy lekarzami i warto przetrwać te kilka lat 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasady są na ogół takie same ale całkowicie zależne od uczelni .... największy wpływ ma mimo wszystko matura i TMS (Test für Medizinische Studiengänge) ale też Sozialjahr, Ausbildung, Schulabschluss, Studium, Berufserfahrung usw. Całkowita dowolność dla uczelni co jak jest punktowane :)

Z uznawaniem przedmiotów jest raczej ciężko .... ja studiowałem chemię w Polsce i nie została mi ona uznana bo stwierdzono że nie była to Studia na kierunku chemia z odniesieniami medycznymi sic!

Może jest to zależne od uczelni ... nie wiem u mnie było ciężko ... koleżanka Dr. Fizyki nie miała uznanej Fizyki po czym prowadziła laboratoria z tego przedmiotu :blink:  

Po 4 semestrze pisze się M1 czyli pierwszy państwowy egzamin lekarski z Chemii, Fizyki, Biochemii, Studia na kierunku biologia, Anatomii, Fizjologi i Psychologi więc może dlatego nie uznają ocen z innych studiów ... chcą być pewni, że zda się je na egzaminie, bo zdawalność tego egzaminu wyznacza w pewien sposób skuteczność i renomę uczelni.  

Można natomiast zaliczyć przedmiot "Wahlfach" czyli przedmiot taki dodatkowy jakimś przedmiotem z innych studiów. 

Normalnie na 3 semestrze wybiera się z kilkudziesieciu mozliwych jeden Wahlfach ... jezeli wczesniej studiowalo sie cos innego to mozna zaliczyc ten przedmiot dowolnym innym z poprzednich studiow i w ten sposob ma sie na 3 semestrze osdrobine wiecej luzu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mediziner, mam pytanie. Właśnie złożyłam papiery przez hochschulestart.de z ciekawosci by dowiedzieć się ile mam pkt. Nakazano mi odesłać umowę oraz "Eine amtlich beglaubigte Kopie Ihrer ausländischen Hochschulzugangsberechtigung und eine amtliche Übersetzung" - rozumiem, że to potwierdzona urzędniczo i przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego ? kopia matury (bo matura to ich HZB?) - i tylko to? 

Jak mam urzędniczo potwierdzić matury? Czy wystarczy wizyta u notariusza czy więcej problemów z tym jest? Do Niemiec narazie się nie wybieram bo nie mam możliwości, dlatego proszę o wszelkie wskazówki, informacje o ewentualnych kosztach itp :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HZB to matura i świadectwo z ostatniej klasy liceum. Tłumaczenie musi być wykonane przez tłumacza dopuszczonego do wykonywania zawodu w Niemczech i potwierdzone przez niemieckiego notariusza który działa przy każdym urzędzie miejskim. możesz zadzwonić do Konsulatu niemieckiego w Polsce bo czytałem kiedyś, że konsul może takie tłumaczenie poświadczyć. Tłumacza z niemieckimi uprawnieniami można znaleźć bez problemu. Ew. można znaleźć tłumacza pol-niem w Niemczech i załatwić wszystko pocztą + przelewem. Koszt poświadczenia kopii to chyba 5 euro za dokument ? nie pamiętam dokładnie ... w każdym razie były to bardzo małe pieniądze (ok. 15 euro za wszystko) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@medizinerHej, mam pytanie odnośnie Twojej wcześniejszej wypowiedzi, że przetłumaczoną maturę i świadectwo ukończenia liceum trzeba przesłać do 31 maja. Jeśli w tym roku poprawiam maturę z Studia na kierunku biologia i chemii to jest jakiś sposób, żeby im to dosłać czy trzeba czekać rok, żeby składać papiery z już poprawionymi przedmiotami? 

Jeszcze mam pytanie jak mam obliczyć średnią z matury z wszystkich przedmiotów jeśli zdawałem Angielski (ustny, podstawowy i rozszerzony), matematyka i polski (w tym ustny) na podstawie, a biologie i chemie na rozszerzeniu?

Oraz czy orientujesz się może jakiś jest średni próg punktowy osób, które się dostają? 

Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Niemczech nie można poprawiać matury z tego co mi wiadomo. do 31 maja składają dokumenty "starzy maturzyści" nowi maturzyści mają czas do 15 lipca. Być może poprawiając maturę można składać papiery na warunkach dla "nowych maturzystów" (czyli w terminie dla osób które piszą maturę w tym roku) ale trzeba by napisać do hoschulstart.de i się dowiedzieć.  Każdy z przedmiotów maturalnych i każdą z ocen ze świadectwa wylicza się na podstawie formuły bawarskiej osobno po czym wylicza się średnią - formułę bawarską znajdziesz w Google. Próg w 2017 wynosił 1.2 w niemieckim systemie czyli min. 787 na 900 punktów ... po przeliczeniu na realia polskie odpowiada to 87 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję! :)

Jutro dzwonie do konsulatu dowiedzieć się jak to wygląda. Jestem pełna nadziei, że wszystko się uda! Chociaż wiem, że na pewno nie w tym roku, więc nie wiem czy jest sens, bym już składała czy lepiej odczekać do maja i rekrutacji na semestr zimowy... (tym bardziej, że w letniej rekrutacji nie ma żadnej z tych uczelni na które chciałabym docelowo się dostać, a "papiery" trzeba tłumaczyć i poświadczać co rekrutację)

Apropo Wartezeit doszły mnie słuchy, że chyba się coś zmieni w tym systemie, słyszałeś coś o tym?

+ Składając papiery przez AntOn nie musiałam wypełniać żadnych rubryczek z ocenami, wysyłam im oceny i oni to liczą? (boję się, że coś przeoczyłam :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, mediziner napisał:

w Niemczech nie można poprawiać matury z tego co mi wiadomo. do 31 maja składają dokumenty "starzy maturzyści" nowi maturzyści mają czas do 15 lipca. Być może poprawiając maturę można składać papiery na warunkach dla "nowych maturzystów" (czyli w terminie dla osób które piszą maturę w tym roku) ale trzeba by napisać do hoschulstart.de i się dowiedzieć.  Każdy z przedmiotów maturalnych i każdą z ocen ze świadectwa wylicza się na podstawie formuły bawarskiej osobno po czym wylicza się średnią - formułę bawarską znajdziesz w Google. Próg w 2017 wynosił 1.2 w niemieckim systemie czyli min. 787 na 900 punktów ... po przeliczeniu na realia polskie odpowiada to 87 %

Napisałem maturę w 2017 roku, ale chciałbym poprawić swoj wynik z Studia na kierunku biologia i chemii i w tym roku piszę tylko te dwa przedmioty. Czyli mam czas do 15 lipca? Jeszcze odnośnie formuły bawarskiej: Jak mam traktować angielski (ustny, rozszerzony i podst.)? Mam je liczyć jako 3 oddzielne przedmioty czy złożyć w 1 całość - jeśli tak to jak? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że niedawno Sąd Najwyższy wydał jakiś wyrok w kwestii naboru na studia z NC co dotyczy też medycyny. Głównie chodzi o wyrównanie szans dla maturzystów z różnych Landów bo w Niemczech matura nie jest tak jak w Polsce egzaminem centralnym tylko zależy od Landu i wyniki w różnych Landach były również różne. Co do Wartezeit ustalono że Wartezeit nie może rosnąć w nieskończoność ... więc będzie musiał być ustalony jakiś górny limit semestrów i nie zezwolono na zwiększenie ilości miejsc na podstawie Wartezeit (pozostaje 20 %) Dużo ma się podobno zmienić w AdH - matura ma mieć tu mniejsze znaczenie niż do tej pory.

Co do AntOn też nie musiałem podawać żadnych ocen online, a jedynie przesłać dokumenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, onerax napisał:

Napisałem maturę w 2017 roku, ale chciałbym poprawić swoj wynik z biologii i chemii i w tym roku piszę tylko te dwa przedmioty. Czyli mam czas do 15 lipca? Jeszcze odnośnie formuły bawarskiej: Jak mam traktować angielski (ustny, rozszerzony i podst.)? Mam je liczyć jako 3 oddzielne przedmioty czy złożyć w 1 całość - jeśli tak to jak? 

Nowi maturzyści w naborze na semestr Zimowy 2018 to Ci którzy będą pisać maturę w 2018. Jeżeli pisałeś maturę w 2017 to w 2018 powinieneś złożyć dokumenty do 31 maja. Nie wiem jak wygląda kwestia poprawiania matury - tu trzeba dowiedzieć się u źródła - hochschulstart.de. Każdy wpis na świadectwie maturalnym traktuje się osobno, jako oddzielny przedmiot a poziom w przeliczeniu nie ma znaczenia ... 90 % z Ang. pod. to to samo co 90% z Ang. roz.. Ustne też liczy się osobno. 

Zasada jest prosta każdy wpis na świadectwie maturalnym przy którym jest liczba procent i każdy wpis na świadectwie z liceum przy którym jest ocena (łącznie z Religią) wlicza się do ogólnej oceny, a każdy z tych wpisów ma taka sama wartość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ten limit rósł z semestru na semestr co mnie przerażało... tylko czy te zmiany będą na plus dla nas? Jeszcze nic nie wiadomo konkretnie? ...bo skoro ma być ustalony odgórny limit, a liczba miejsc nie wzrośnie (20%) to może chociaż wzrośnie ogólna liczba miejsc na studia :D (nadzieja matką głupich)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, gadulka napisał:

No właśnie, ten limit rósł z semestru na semestr co mnie przerażało... tylko czy te zmiany będą na plus dla nas? Jeszcze nic nie wiadomo konkretnie? ...bo skoro ma być ustalony odgórny limit, a liczba miejsc nie wzrośnie (20%) to może chociaż wzrośnie ogólna liczba miejsc na studia :D (nadzieja matką głupich)

 

Moim zdaniem będzie się to wiązało z podniesieniem progów na Wartezeit. Do tej pory starano się utrzymać progi na niskim poziomie za to zwiększano Wartezeit. Teraz prawdopodobnie Wartezeit się zatrzyma a rosnąć będą progi. Ale będzie musiał być ustalony próg maksymalny po którym wynik matury nie będzie miał już żadnego znaczenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mediziner napisał:

Moim zdaniem będzie się to wiązało z podniesieniem progów na Wartezeit. Do tej pory starano się utrzymać progi na niskim poziomie za to zwiększano Wartezeit. Teraz prawdopodobnie Wartezeit się zatrzyma a rosnąć będą progi. Ale będzie musiał być ustalony próg maksymalny po którym wynik matury nie będzie miał już żadnego znaczenia 

<załamka> coś wiadomo od kiedy to wejdzie w życie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, onerax napisał:

Czyli podst. rozsz. i ustny traktuje jako 3 różne przedmioty, dobrze rozumiem? 

Mógłbyś również podesłać jakiś link co do przeliczania % z matury? Bo nigdzie nie mogę znaleźć? 

Dokładnie ... jako 3 osobne przedmioty.

http://www.ib.dhbw-mannheim.de/fileadmin/ms/bwl-ib/bi-nationaler_Studiengang/Notenumrechnung/Grade_calculator/Grade_calculator.html

to kalkulator przeliczajacy oceny według formuły bawarskiej: 

Grabr / max = maks. możliwa ocena (czyli 100% dla matury lub 6 dla oceny)

Grabr / min = minimalna ocena z którą przedmiot traktuje się jako zaliczony (30% dla matury lub 2 dla oceny)

Grade obtained abroad (= Grabr)= uzyskana ocena 

 

18 minut temu, onerax napisał:

I czy można do nich pisać z pytaniami po angielsku? 

 

teoretycznie nie ... ale możesz próbować jeżeli ktoś kto odczyta Twojego maila będzie znał Angielski na odpowiednim poziomie prawdopodobnie Ci odpisze. 

gruppe21@hochschulstart.de

to jest E-mail na który pytania kierować mogą osoby które zdobyły HZB za granicą (czyt. nie w Niemczech)

17 minut temu, gadulka napisał:

<załamka> coś wiadomo od kiedy to wejdzie w życie? 

spokojnie ... obecnie obowiązujący system pozostaje ważny aż do naboru na semestr 2019/20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.






×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.