Skocz do zawartości
ragnarofk

Polska matura w Niemczech

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w tym roku koncze szkole srednia i chcialabym podjac sie studiow w Niemczech, stad moje pytanie: jaki jest przelicznik matur na niemieckich uczelniach? Wiem, ze matura jest odpowiednikiem niemieckiego Abitur i jest w Niemczech uznawana, zastanawia mnie natomiast jak ma sie poziom matury do punktow rekrutacyjnych? To znaczy, czy potrzebuje dobrych wynikow matur na poziomie rozszerzonym, czy poziom podstawowy w zupelnosci mi wystarczy?

W innym temacie - w jaki sposob jest postrzegana matura z jezyka polskiego? Czy jest uznawana jako jezyk obcy, czy moze literatura polska?

Z gory dziekuje za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej .. nie wiem czy temat jescze aktualny ... ale może moja odpowiedź przyda się innym :) studiuję medycynę na Goethe Uni we Frankfurcie nad Menem i wiem co nieco na temat rekrutacji na uczelnie niemieckie (z polską maturą). 

1. W Niemczech są kierunki z Numerus Clausus czyli z ograniczoną liczbą miejsc ... na wszystkie pozostałe kierunki rekrutacja polega w zasadzie na Imartykulacji - czyli zapisaniu się na uczelnie, ocena maturalna nie ma tu raczej żadnego znaczenia.

2. Na kierunki z NC są trzy tryby naboru:

 a) ocena maturalna - 20% miejsc przyznawane jest według oceny maturalnej 

B) Wartezeit - 20% miejsc przyznawane jest na podstawie czasu od zdania matury. np. na medycynę czeka sie 12 semestrów (2016r.). Ktoś kto zdał maturę 6 lat temu óbjety jest jescze progiem pubktowym - tzn. z pośród wszystkich którzy złożą aplikację wybiera się tych najlepszych i na tej podstawie ustala limit punktowy. n.p w 2016 roku było to chyba 2.5 (czyli ok. 50%) tak więc każdy kto na medycynę czekał 6 lat i zdał maturę na min. 50% dostaje wyczekane (dosłownie) miejsce. Natomiast każdy kto czekał jescze dłużej np. 13 semestrów dostaje miejsce niezależnie od wyników egzaminu maturalnego. NC dotyczy kierunków najbardziej obiecanych : medycyna, prawo, stomatologia itp. Ważne: jako czas oczekiwania (Wartezeit) liczą się wszystkie semestry podczas których nie studiowało się na niemieckiej uczelni. Jeżeli np. po studiach w Polsce np. (3.5 letnich) chcesz rozpocząć studia w Niemczech  to masz 7 semestrów licznych jako Wartezeit.

c) Eigenverfahren - 60% miejsc przyznawane jest według dowolnych kryteriów uczelni. Czyli np. ocena maturalna + posiadane już wykształcenie + egzaminy wstępne itp. 

Matura polska jest uznawana przez uczelnie wyższe z automatu tzn. nie musi być w żaden sposób uznawana przez Bildungsamt (jeżeli chodzi o studia) w przypadku Ausbildung (cos pomiędzy studiami a szkołą zawodową) matura musi być uznana przez Bildungsamt. Przeliczenie matury polskiej na niemiecką jest dość proste przy pomocy formuły bawarskiej:

(100 - Średnia ze wszystkich matur) : (100-30) × 3 + 1 = ocena w systemie niemieckim 

100 - maksymalna ocena z polskiej matury (100%)

30 - minimalna ocena z polskiej matury umożliwiająca jej zdanie (30%) 

czyli np. dla średniej 80% ze wszystkich matur wychodzi 1.9 (1.857)

 

W Niemczech ważna jest średnia ze wszystkich ocen maturalnych - to jakie przedmioty sie zdawało nie ma wpływu na możliwość wyboru kierunku. 

 

To co opisałem dotyczy sie Hessen w innych landach może być nieco inaczej np. pod uwagę może być brane również świadectwo ukończenia liceum i oceny - jest to jednak niezgodne z przepisami dlatego że świadectwo ukończenia liceum nie upoważnia do podjęcia studiów. W Hessen tez miałem z tym problem. W liceum nie obchodziły mnie oceny na świadectwie a tylko i wyłącznie moje przedmioty maturalne. Długo zajęło mi tłumaczenie panią w Biurze dla studentów zagranicznych jak powinny zastosować przepisy odnośnie uznawania polskiej matury ... w końcu zrozumiały o co chodzi - w takich sytuacjach powołać się można na ANABIN - znajdziecie w Internecie - można tam znaleźć bardzo szczegółowe informacje na temat uznawania m.in. polskich dyplomów matur itp. 

 

W razie dalszych pytań piszcie a z chęcią wam pomogę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2017 o 11:49, slyrth napisał:

hej .. nie wiem czy temat jescze aktualny ... ale może moja odpowiedź przyda się innym :) studiuję medycynę na Goethe Uni we Frankfurcie nad Menem i wiem co nieco na temat rekrutacji na uczelnie niemieckie (z polską maturą). 

1. W Niemczech są kierunki z Numerus Clausus czyli z ograniczoną liczbą miejsc ... na wszystkie pozostałe kierunki rekrutacja polega w zasadzie na Imartykulacji - czyli zapisaniu się na uczelnie, ocena maturalna nie ma tu raczej żadnego znaczenia.

2. Na kierunki z NC są trzy tryby naboru:

 a) ocena maturalna - 20% miejsc przyznawane jest według oceny maturalnej 

B) Wartezeit - 20% miejsc przyznawane jest na podstawie czasu od zdania matury. np. na medycynę czeka sie 12 semestrów (2016r.). Ktoś kto zdał maturę 6 lat temu óbjety jest jescze progiem pubktowym - tzn. z pośród wszystkich którzy złożą aplikację wybiera się tych najlepszych i na tej podstawie ustala limit punktowy. n.p w 2016 roku było to chyba 2.5 (czyli ok. 50%) tak więc każdy kto na medycynę czekał 6 lat i zdał maturę na min. 50% dostaje wyczekane (dosłownie) miejsce. Natomiast każdy kto czekał jescze dłużej np. 13 semestrów dostaje miejsce niezależnie od wyników egzaminu maturalnego. NC dotyczy kierunków najbardziej obiecanych : medycyna, prawo, stomatologia itp. Ważne: jako czas oczekiwania (Wartezeit) liczą się wszystkie semestry podczas których nie studiowało się na niemieckiej uczelni. Jeżeli np. po studiach w Polsce np. (3.5 letnich) chcesz rozpocząć studia w Niemczech  to masz 7 semestrów licznych jako Wartezeit.

c) Eigenverfahren - 60% miejsc przyznawane jest według dowolnych kryteriów uczelni. Czyli np. ocena maturalna + posiadane już wykształcenie + egzaminy wstępne itp. 

Matura polska jest uznawana przez uczelnie wyższe z automatu tzn. nie musi być w żaden sposób uznawana przez Bildungsamt (jeżeli chodzi o studia) w przypadku Ausbildung (cos pomiędzy studiami a szkołą zawodową) matura musi być uznana przez Bildungsamt. Przeliczenie matury polskiej na niemiecką jest dość proste przy pomocy formuły bawarskiej:

(100 - Średnia ze wszystkich matur) : (100-30) × 3 + 1 = ocena w systemie niemieckim 

100 - maksymalna ocena z polskiej matury (100%)

30 - minimalna ocena z polskiej matury umożliwiająca jej zdanie (30%) 

czyli np. dla średniej 80% ze wszystkich matur wychodzi 1.9 (1.857)

 

W Niemczech ważna jest średnia ze wszystkich ocen maturalnych - to jakie przedmioty sie zdawało nie ma wpływu na możliwość wyboru kierunku. 

 

To co opisałem dotyczy sie Hessen w innych landach może być nieco inaczej np. pod uwagę może być brane również świadectwo ukończenia liceum i oceny - jest to jednak niezgodne z przepisami dlatego że świadectwo ukończenia liceum nie upoważnia do podjęcia studiów. W Hessen tez miałem z tym problem. W liceum nie obchodziły mnie oceny na świadectwie a tylko i wyłącznie moje przedmioty maturalne. Długo zajęło mi tłumaczenie panią w Biurze dla studentów zagranicznych jak powinny zastosować przepisy odnośnie uznawania polskiej matury ... w końcu zrozumiały o co chodzi - w takich sytuacjach powołać się można na ANABIN - znajdziecie w Internecie - można tam znaleźć bardzo szczegółowe informacje na temat uznawania m.in. polskich dyplomów matur itp. 

 

W razie dalszych pytań piszcie a z chęcią wam pomogę :)

Cześć! Czy nadal można liczyć na twoją pomoc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.5.2017 o 11:49, slyrth napisał:

hej .. nie wiem czy temat jescze aktualny ... ale może moja odpowiedź przyda się innym :) studiuję medycynę na Goethe Uni we Frankfurcie nad Menem i wiem co nieco na temat rekrutacji na uczelnie niemieckie (z polską maturą). 

1. W Niemczech są kierunki z Numerus Clausus czyli z ograniczoną liczbą miejsc ... na wszystkie pozostałe kierunki rekrutacja polega w zasadzie na Imartykulacji - czyli zapisaniu się na uczelnie, ocena maturalna nie ma tu raczej żadnego znaczenia.

2. Na kierunki z NC są trzy tryby naboru:

 a) ocena maturalna - 20% miejsc przyznawane jest według oceny maturalnej 

B) Wartezeit - 20% miejsc przyznawane jest na podstawie czasu od zdania matury. np. na medycynę czeka sie 12 semestrów (2016r.). Ktoś kto zdał maturę 6 lat temu óbjety jest jescze progiem pubktowym - tzn. z pośród wszystkich którzy złożą aplikację wybiera się tych najlepszych i na tej podstawie ustala limit punktowy. n.p w 2016 roku było to chyba 2.5 (czyli ok. 50%) tak więc każdy kto na medycynę czekał 6 lat i zdał maturę na min. 50% dostaje wyczekane (dosłownie) miejsce. Natomiast każdy kto czekał jescze dłużej np. 13 semestrów dostaje miejsce niezależnie od wyników egzaminu maturalnego. NC dotyczy kierunków najbardziej obiecanych : medycyna, prawo, stomatologia itp. Ważne: jako czas oczekiwania (Wartezeit) liczą się wszystkie semestry podczas których nie studiowało się na niemieckiej uczelni. Jeżeli np. po studiach w Polsce np. (3.5 letnich) chcesz rozpocząć studia w Niemczech  to masz 7 semestrów licznych jako Wartezeit.

c) Eigenverfahren - 60% miejsc przyznawane jest według dowolnych kryteriów uczelni. Czyli np. ocena maturalna + posiadane już wykształcenie + egzaminy wstępne itp. 

Matura polska jest uznawana przez uczelnie wyższe z automatu tzn. nie musi być w żaden sposób uznawana przez Bildungsamt (jeżeli chodzi o studia) w przypadku Ausbildung (cos pomiędzy studiami a szkołą zawodową) matura musi być uznana przez Bildungsamt. Przeliczenie matury polskiej na niemiecką jest dość proste przy pomocy formuły bawarskiej:

(100 - Średnia ze wszystkich matur) : (100-30) × 3 + 1 = ocena w systemie niemieckim 

100 - maksymalna ocena z polskiej matury (100%)

30 - minimalna ocena z polskiej matury umożliwiająca jej zdanie (30%) 

czyli np. dla średniej 80% ze wszystkich matur wychodzi 1.9 (1.857)

 

W Niemczech ważna jest średnia ze wszystkich ocen maturalnych - to jakie przedmioty sie zdawało nie ma wpływu na możliwość wyboru kierunku. 

 

To co opisałem dotyczy sie Hessen w innych landach może być nieco inaczej np. pod uwagę może być brane również świadectwo ukończenia liceum i oceny - jest to jednak niezgodne z przepisami dlatego że świadectwo ukończenia liceum nie upoważnia do podjęcia studiów. W Hessen tez miałem z tym problem. W liceum nie obchodziły mnie oceny na świadectwie a tylko i wyłącznie moje przedmioty maturalne. Długo zajęło mi tłumaczenie panią w Biurze dla studentów zagranicznych jak powinny zastosować przepisy odnośnie uznawania polskiej matury ... w końcu zrozumiały o co chodzi - w takich sytuacjach powołać się można na ANABIN - znajdziecie w Internecie - można tam znaleźć bardzo szczegółowe informacje na temat uznawania m.in. polskich dyplomów matur itp. 

 

W razie dalszych pytań piszcie a z chęcią wam pomogę :)

Czy mogłabym liczyć na twoja pomoc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej aplikanci na medycynę pochodzący z krajów UE mogą ubiegać się o miejsce na niemieckiej uczelni na takich samych zasadach jak Niemcy. W przypadku Medycyny czyli kierunku ze wspomnianym powyżej Numerus Clausus aplikację składa się przez centralny system: hochschulstart.de. Termin składania wniosków to 31. Maj. Przeliczenie matury Polskiej na Niemiecką polega na przeliczaniu wyników maturalnych na system niemiecki (czyli z 1 jako maksymalna ocena) przy czym każdą ocenę ze świadectwa ukończenia ostatniej klasy liceum i kazdy przedmiot maturalny (nie wazne jaki i nie wazne na jakim poziomie) przelicza się na system niemiecki i wylicza się średnią. Jak to zrobić opisałem w cytowanym przez Ciebie poście (oczywiście tylko dla Twojej informacji bo przeliczeniem na potrzeby rekrutacji zajmuje się uczelnia). Do 31 maja musisz zarejestrować się na hochschulstart.de oraz przesłać im tłumaczenie przysięgłe świadectwa ukończenia ostatniej klasy liceum i świadectwa maturalnego. Oprócz tego jeżeli dostaniesz się na studia musisz w momencie składania dokumentów już na uczelnie przedłożyć certyfikat językowy z oceną min. DSH2 lub inny równorzędny. Oprócz tego potrzebne będzie Ci zaświadczenie z niemieckiej ubezpieczalni że masz niemieckie ubezpieczenie zdrowotne (ok 80 € miesięcznie) Jako obcokrajowiec nie możesz liczyć na stypendium socjalne chyba że jedno lub oboje twoi rodzice lub malzonek :P pracuja w niemczech albo Ty masz niemieckie obywatelstwo lub prawo stalego pobytu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jescze jedno jako student w Niemczech możesz pracować tylko na Minijob czyli maks. 450 €. Więc jeżeli Twoi rodzice nie będą Cię w stanie utrzymać w Niemczech to nie ma nawet sensu aplikować. Dobra (albo i nie) wiadomość jest taka że miesięcznie da się wyżyć za jakieś 800 euro ... mi starcza 1200 przy czym wynajmuje całkiem spore mieszkanie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno studia w Hessen są generalnie darmowe tzn. nie ma czesnego. Jest jednak opłata semestralna - za legitymację ok 380 euro na semestr. Opłata ta pokrywa bilet semestralny na wszystkie środki komunikacji miejskiej w całym Hessen - a to oznacza że opłata semestralna opłaca się dużo bardziej niż bilety miesięczne (ok. 100 euro miesięcznie na sam Frankfurt). Legitymacja upoważnia również do darmowego wstępu do większości muzeów we Frankfurcie, korzystania z rowerów miejskich, zniżek na baseny itp. itd. .... więc generalnie nie są to zmarnowane pieniądze ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Slyrth, 

nie wiem czy odczytasz tego posta, ale spróbuję zapytać. 

Z racji, że ciężko było mi znaleźć konkrety odnośnie rekrutacji na Humanmedizin(tylko ogólniki na stronach, albo generalne kryteria na stronach uczelni, bez tzw. ''progów''), chciałam zapytać kogoś, kto ma wiedzę praktyczną, sam studiuje i sam podchodził do rekrutacji). Może bez zbędnego gadania, podam szczegóły mojego przypadku:

Maturę zdawałam w 2008 r z następującymi wynikami (wszystkie przedmioty rozszerzone):

Studia na kierunku chemia 73%, biologia 73%, niemiecki 80% i 90% ustny, polski 70%, angielski 55 %.

Średnia po ostatniej klasie LO była trochę ponad 4 (może 4,2).

Moje pierwsze studia ukończyłam w 2013 roku (mgr) i była to germanistyka. Czyli od ich ukończenia minie w tym roku
8 semestrów. 

Później jeszcze byłam na innych zaocznych. (p.s. liczy się czas jaki mija od ukończenia swojego pierwotnego, pierwszego kierunku?)

W międzyczasie oczywiście pracowałam, jeszcze studiując zaocznie (m.in, w dwóch medycznych korporacjach z j. niemieckim-praca biurowa i w szkole jako nauczyciel). 

Moje nieustanne zainteresowania i to, w czym ''siedzę'' w każdej wolnej chwili to medycyna, biologia, Studia na kierunku chemia, farmakologia...

I teraz moje pytanie brzmi: czy z powyższymi wynikami mam szansę na dostanie miejsca na niemieckiej uczelni medycznej?(chodzi oczywiście o państwową, gdzie nie ma czesnego jako takiego). 

Będę bardzo, bardzo, strasznie, strasznie wdzięczna za odpowiedź...

 

pozdrawiam serdecznie  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Nie napisałaś czy studiowałaś w Polsce czy w Niemczech. 

Jeżeli nie studiowałaś nigdy w Niemczech to wszystkie lata od zdania matury liczą się jako Wartezeit.

Wartezeit skracają jedynie semestry podczas których było się immartykulowanym na Niemieckiej uczelni. Semestry podczas których studiowało się gdziekolwiek indziej na świecie liczą się jako Wartesemester.

Jeżeli więc studiowałaś w Polsce to w tym momencie wyniki Twojej matury nie mają już znaczenie ponieważ masz już wystarczająco dużo Wartesemester aby dostać się na podstawie Wartezeit (od 2008 to chyba już jakieś 18 semestrów a Wartezeit z tego roku to 14 ... każdy kto ma powyżej 14 Wartesemester jest przyjmowany ohne weiteres :D

Nie będę się rostrząsał jakie są inne sposoby dostania się jeżeli studiowałaś w Niemczech ... mam nadzieję że uzupełnisz swój wpis o tę informację :D wtedy jeżeli jednak okaże się że studiowałaś w DE mogę opisać jakie są jeszcze sposoby wciśnięcia się na medycynę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że z Twoim niemieckim który jest napewno bardzo dobry mogłabyś bardzo łatwo dostać jakąś pracę na uczelni. Na niemieckich uczelniach pracuje bardzo dużo studentów: prace biurowe... recepcje dokumentacja badań itp. itd. ogłoszeń na stronach uczelni jest zawsze dużo. Inna opcja to korepetycje z Niemieckiego dla Polaków - wiem że takowe mają tutaj wzięcie :P a to dobry sposób żeby dorobić sobie troszkę "na czarno" bo jako student można zarabiać jedynie 450 euro miesięcznie ... tzn jedynie Minijob. Łatwo jest też dorobić sobie tłumacząc: jest tu masa Polaków którzy tutaj przyjeżdżają bez niemieckiego i potrzebują pomocy w zwyczajnym ustnym przetłumaczeniu pism czy pomocy w jakimś urzędzie itp. 

piszę o tym ponieważ wiem że najtrudniejsze w studiowaniu medycyny w Niemczech jest utrzymanie się ... I to nie na studiach a finansowe :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyrth, kurcze- jak ja Ci dziękuję! :) Rozwiałeś masę moich pytań i wątpliwości. Szczere dzięki. I uzupełniając wpis- ja studiowałam w Polsce. Zarówno germę, jak i drugi kierunek. Także bardzo miła wiadomość z tym, jak działa w takim przypadku Wartezeit. (Do wczoraj nie wiedziałam o istnieniu tego kryterium...). Ale to w takim razie w porównaniu z Polską dużo łatwiej się dostać w Niemczech na lek po upływie kilku dobrych lat. Tutaj w Pl czeka taką osobę jak ja ponowne zdawanie rozszerzonej Studia na kierunku biologia i chemii (najlepiej na 85 % wzwyz plus ewentualnie matma), bez żadnych dodatkowych ''bonusów'', i podchodzenie do rekrutacji od nowa. 

Mam jeszcze pytanie odnośnie dokumentów, które się składa na niemieckie uczelnie. Co takiego prócz formularza aplikacyjnego, tłumaczenia świadectwa maturalnego (i ukończenie LO też?), jest konieczne do skompletowania na maj? Jaką drogą i co im się dostarcza, czy trzeba się fizycznie stawić na uczelni?

I pytania dodatkowe...

a. Wiesz może, które miasta niemieckie, w których można studiować lekarski, są najtańsze(cena akademika/pokoju/życie)? 

b. Które z tych 'najtańszych' miast oferuje w miarę przyzwoity poziom?

c. Czy są takie uczelnie, o których krążą negatywne opinie, albo coś w stylu, że ''idzie się tam, jak się ma kiepskie wyniki''? (nie chciałabym nieświadomie i przypadkiem takiej wybrać).

d. Czy korzystałeś z jakiegoś pośrednika, pomagającego dopełnić wszystkich formalności, czy zdałeś się na samego siebie? 

e. i czy (chociaż, pewnie nie znasz takiego 'przypadku') dyplom filologii germańskiej (lic+mgr) jest dla uczelni potwierdzeniem umiejętności językowych odpowiadającym DAF czy DSH? (wg suplementu do dyplomu to poziom C1 albo C2 według rady europy). 

Co do pracy w De, to kilka razy wyjeżdżałam na wakacje właśnie do pracy i słyszałam, że to norma, że nawet studenci medycyny pracują żeby coś zarobić. 

p.s. sorry za taką ilość pytań, ale jesteś skarbnicą wiedzy pośród chaosu informacji w internecie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Zasada jest taka, że im bardziej na wschód Niemiec tym taniej :P

Różnic w uczelniach w zasadzie nie ma wielkich ...  tzn. są lepsze i gorsze ... Heidelberg i Charitè uchodzą za najlepsze. 

Nabór na studia jest zcentralizowany dlatego progi na wszystkie uczelnie są takie same. Więc nie można rozróżnić na podstawie progu która uczelnia lepsza a która słabsza. Chyba na  każdej uczelni płaci się Semesterbeiträge .. cos ok. 400 Euro na semestr. Jest to opłata obowiązkową z której nie można być zwolnionym (W tej kwocie ma się bilet semestralny i dużo innych zniżek z) W zależności od landu opłaty są różne więc sprawdzać musisz osobno każdą uczelnie. 

Moja uczelnia uchodzi za tą kiepską GoetheUni Frankfurt. Nie zgadzam się z tą opinią ... tzn jedyne co można zarzucic to ilość studentów ponad 400 na roku ... Ale grupy są małe po 10-20 osób. Generalnie ja polecam tą uczelnie. 

Poziom jest jak mówiłem podobny na wszystkich uczelniach ... przynajmniej jeżeli chodzi o część przedkliniczną (Vorklinik). Vorklinik trwa 4 semestry po czym zdaje się pierwszy państwowy egzamin lekarski (Physikum)

Przedmioty na pierwszym roku to: Chemia, Biologia, Anatomia, Psychologia, Fizyka 

Na drugim roku: Anatomia, Biologia, Biochemia, Fizjologia, Psychologia 

po dwóch latach państwowy egzamin że wszystkich tych przedmiotów (ustnie i pisemnie) 

Cała sprawę z aplikacją i dokumentami można załatwić samemu i bez pośredników nie jest to nic skomplikowanego. 

Studia z germanistyki teoretycznie zwalniają z obowiązku pisania egzaminu DAG. 

Jako Polka aplikujesz na takich samych zasadach jak Niemcy czyli przez hochschulstart.de i tam znajdziesz wszystkie informacje które będą Ci potrzebne. 

Oprócz potwierdzonej notarialnie (w Niemczech) kopii tlumaczen świadectw ukończenia szkoły i świadectwa maturalnego nie potrzebujesz do samej aplikacji na  nic więcej .... z tego co pamiętam. W każdym razie na tej stronie są wszystkie informacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą papierologie można załatwić online i pocztą. Kopie muszą być ... Tak jak wspomniałem potwierdzone urzędowo w Niemczech ... z tego co mi się wydaje można je potwierdzić również w konsulacie w Polsce ale nie jestem tego pewny. Na uczelni pojawić się musisz dopiero kiedy masz już przyznane miejsce po to Abu oddać oryginały dokumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slyrth jesteś bardzo pomocna osoba! Czy zechciałbyś tez rozwiać moje wątpliwości jeśli chodzi o wartezeit ? 

Chcialabym wziąć udział w rekrutacji na stomatologię za rok, będzie to 6 rok od czasu zdania mojej matury. Jeśli chodzi o moja średnia DN (domniemywam ze jest to średnia tylko z matury) wynosiła Ok 2,6. Tzn, ze jeżeli wartezeit wynosił 12 semestrów , a próg 2,5 to nie dostanę miejsca ?

Próg jest ogólny na cały kraj? 

Poniżej na stronie Hochschulestart znajduje się tez tabela „Schritt 2”, tam DN są różne dla różnych miast. Uwzględniono tez Sozialkriterium i Ortpreferanze. Czego dotyczy ta tabela ? Czy mogę w jakiś sposób zwiększyć swoją szanse na dostanie się na studia po 6 latach ? Nie bardzo uśmiecha mi się czekać kolejnego roku :( 

 Czy sozialkriterium 4 pogarsza moje szanse czy polepsza ?  

Czy jeżeli wezmę na moje Ortpreferenze uniwersytet dla którego DN jest najsłabsze to mam większe szanse by się dostać? Czy ta średnia mnie już przekreśla?

Link do tabel o których mowa:

https://zv.hochschulstart.de/index.php?id=1656

Z góry dziękuje za odpowiedz! 

Mam nadzieje, ze moja wypowiedz nie jest zbyt chaotyczna :D 

CA411D3A-C5C2-4DF6-B221-E72A4FD74BF7.png

1312E0BE-0466-4A57-958B-FC33ADEF3422.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Durchschnitt Note to średnia z Matury i Świadectwa ukonczenia liceum. 

W naborze na podstawie Wartezeit liczy się tylko i wyłącznie Wartezeit. Ortspräferenz i Sozialkriterium dotyczą późniejszego wyboru uczelni. W niemczech w przypadku medycyny istnieje nabór centralny tzn. Nie koniecznie ma sie wpływ na to w którym miescie będzie się studiowało. Przy aplikacji wybiera się preferowane uczelnie ale na to czy się otrzyma miejsce na wybranej uczelni ma wpływ DN i Sozialkriterium. Wiadomo osoby z najwyższą średnią z reguły wybierają najlepsze uczelnie (Charité np.) co przekłada się na średnia ogólną dla przyjętych studentów (dlatego DN na różnych uczelniach jest różne) 

Zasada jest prosta jeżeli masz 12 semestrów i średnia 2.5 lub lepszą dostajesz miejsce. Jeżeli masz więcej niż 12 Wartesemester dostajesz miejsce niezależnie od sredniej. Dlatego DN niektórych uczelni jest niższe niż próg od którego można być przyjętym (bo ten próg dotyczy tylko osób które mają dokładnie 12 Wartesemester)

Wbrew temu co myśli wiele osób (również Niemców) swojego Wartezeit nie da się w żaden sposób podnieść. 

Sozialjahr np. wpływa na 3 tryb naboru czyli nabór na podstawie dowolnych kryteriów uczelni (Adh ... podobnie jak TMS (test wiedzy ogólnej/nauki ściśle).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz ! Jesteś super :) 

Czyli gdyby prog wynosił 2,5, ja mając średnia 2,6 niestety musiałabym czekać kolejny rok niezależnie na która uczelnie złożyłam? Niezależnie od mojego kryterium socjalnego? 

Hmm czyli średnia z matury plus średnia ocen - to może mi trochę polepszyc sytuacje 

Czy mając kryterium 4 bez dzieci, bez męża i zameldowania w Niemczech mam łatwiej czy trudniej by się dostać?

Ohhh módlmy się żeby prog jednak spadl! :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie składa się papierów na uczelnie a do hochschulstart.de. Można wybrać uczelnie preferowaną ale tak jak napisałem wcale nie gwarantuje to, że dostanie się na niej miejsce. Posiadanie rodziny zwiększa szansę na dostanie miejsca na uczelni którą się wybierze (przeprowadzka z rodziną lub rozłąka na czas studiów byłaby zbyt skomplikowana). Człowiek samotny jest bardziej niezależny więc ma to sens. Ja w momencie ubiegania się o miejsce na uczelni byłem już żonaty więc bez problemu dostałem miejsce na uczelni w mieście w którym mieszkam. 

Ew. nie musisz czekać całego roku - na kilku uczelniach medycyna/stomatologia  startuje zarówno w zimowym jak i w letnim semestrze... więc jeżeli wybór konkretnej uczelni ma dla Ciebie znaczenie podrzędne możesz ubiegać się o miejsce w naborze letnim i czekać  w związku z tym tylko 1 Semestr dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha jeszcze jedno ... musisz zorientować się o koszty studiów ... generalnie płaci się tylko opłatę semestralną coś ok. 400 euro na semestr (w tym ujęty jest bilet semestralny) ale z tego co się orientuję przyszli dentyści muszą wyposażyć się w sporo materiału i sprzętu w czasie studiów. Na niektórych uczelniach sprzęt do zajęć praktycznych można wypożyczyć na innych takiej możliwości nie ma i wszystko trzeba sobie kupić (masę do wycisków i jakieś tam drobne sprzęty stomatologiczne itp. itd - nie jestem do końca zorientowany co tam studenci stomatologii potrzebują). Medycyna pod tym względem jest dużo tańsza ... potrzeba tylko fartuch i narzędzia do preparacji a i te z reguły mozna wypożyczyć. 

W każdym razie proponuje Ci zrobić niezly research przed złożeniem dokumentów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co kiedyś rzuciło mi się w oczy to we Frankfurcie koszt takiej "wyprawki" dla studentów stomatologii do kwota rzędu 1000 - 1500 euro. A jeżeli chodzi o książki to do większości ma się dostęp online (PDF) lub można wypożyczyć w bibliotekach. Ja nie kupiłem nic oprócz Atlasów anatomicznych a i te od tego semestru mamy w wersji online. Wszystkie prezentacje z wykładów są też udostępniane w systemie online a niektóre wykłady (zależy od uczelni) są nagrywane i udostępniane w formie Video (ja dlatego na wykłady na wykłady nie chodzę w ogóle)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.






×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.