Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ahoj!
Od razu przepraszam jesi dany temat już powstał, ale niestety bardzo ciężko mi znaleźć informację na temat studiów artystycznych w Berlinie, dlatego postanowiłam założyć nowy temat z nadzieją, że jest tu osoba zorientowana w temacie i jest w stanie mi pomóc :(

Zastanawiam się nad studiami W Universität der Künste, ale niestety nie rozumiem systemu wymagań w 100%. Czytam na ten temat od paru dni i w dalszym ciągu nie jestem w stanie pojąć tego w pełni.

Czy ktoś się orientuje na jakiej podstawie mogę się tam dostać? Są egzaminy wewnętrzne, ale czego dokładnie dotyczą? są jakieś konkretne wymagania co do prac?
Czy wykłady są tam tylko po niemiecku? jakich egzaminów językowych potrzebuje?
Na czym polega unit assist?
Jak ubiegać się o akademik?

Strasznie proszę o wszelkie informację odnośnie wymaganych dokumentów i nie tylko. Każda informacja mi się przyda. Ewentualnie jakieś info gdzie mogę się udać z tymi pytaniami?

Dziękuję za wszelką pomoc i przepraszam jeśli to problem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałaś jaki kierunek studiów Cię interesuje więc ciężko coklwiek Ci podpowiedzieć. Uni Assist to instytucja stwierdzająca równoważność wykształcenia zagranicznego z niemieckim systemem oświaty. Świadectwa polskie są na mocy umów europejskich uznawane za równe z niemieckimi (poza niektórymi kierunkami studiów). Często jako obywatel EU nie trzeba w ogóle aplikować przez Uni Assist niektóre wymagają tylko wstępnego sprawdzenia dokumentów - Vorpruefung (jak Universitaet der Kuenste w Berlinie). Vorpruefung jest w Twoim przypadku tylko formalnością i kosztuje ok 50 Euro. 
Z tego co wyczytałem większość kirunków ma język wykładowy niemiecki (poza tańcem solowym i wokalistyką solową). Na pozostałe kierunki prawdopodobnie będzie wymagany egzamin DSH (z oceną DSH3 lub DSH2) lub jemu równoważny. 
O akademik ubiega się przez Studentenwerk. Co bardzo ważne żeby w ogóle móc studiować w niemczech musisz posiadać pozwolenie na pobyt. Na ogół wydaje się wszystkim że w UE czegoś takiego nie ma... ale jednak. W dowolnym kraju UE można przebywać maksymalnie 3 miesiące - dłużej tylko spełniając określone warunki. W przypadku niemiec jest to: pozwolenie na pobyt stały (kiedy przez 5 lat legalnie przebywasz w Niemczech) lub kiedy twój rodzic lub małżonek przebywa na stałe, legalnie w niemczech, lub jeżeli jesteś w stanie udokumentować odpowiednie, minimalne środki finansowe które pozwolą Ci na samodzielne utrzymanie się w niemczech (Existenzminimum - 725 miesięcznie Euro w 2017 roku). Prawo do legalnego pobytu ma się również pracując w niemczech w wymiarze co najmniej 12 godzin tygodniowo - jednak w niemczech studenci nie mogą pracować w takim wymiarze godzin przez co nie ma możliwości utrzymania prawa do pobytu pracując i jednocześnie studiując. 

Możliwość studiowania w Niemczech dla osoby przyjeżdżającej na studia z Polski isteieje w zasadzie tylko kiedy jesteś w stanie udowodnić miesięczne środki finansowe w wysokości Existenzminimum. 

Co do miejsca w akademiku szanse są bardzo słabe ... mianowicie z ubiegania się o miejsce w akademiku są wykluczone osoby które które posiadają miesięczne dochody wyższe niż maksymalna stawka stypendium socjalnego (BAFoeG) czyli 649 Euro. 

Przyjeżdżając z Polski musisz udokumentować 725 euro miesięcznie lub 8600 euro odłożone na koncie, a to automatycznie wyklucza cię z mozliwości ubiegania się o miejsce w akademiku. Istnieje szansa, że zostaną wolne miejsca wtedy możesz się o nie ubiegać. Akademik nie jest jednak największym problemem bo często taniej wynająć można pokój w niższej cenie... albo nawet małe mieszkanie (jak dobrze poszukać to mozna znaleźć kawalerkę za 400 euro miesięcznie z opłatami)

Poza prywatnymi stypendiami lub stypendiami różnych organizacji (a jest ich cała masa i często nie wszystkie stypendia są rozdane z powodu braku chętnych !!!! ) nie mozesz liczyć na stypendium socjalne (BAFoeG), chyba że masz prawo do pobytu a nie posiadasz dochodów (czyli prawo do pobytu przez rodziców lub małżonka). 

 

To tak ogólnie o studiach w Niemczech. Mogę pisać i pisać ale nie znam Twojej dokładnej sytuacji .... a opisanie wszystkich mozliwych opcji trochę by zajęło. 

Opisz dokładnie co Cię interesuje (kierunek), czy inne uczelnie wchodzą w grę, sytacje finansową - wtedy będe mógł Ci dokładniej to wszystko opisać. Nie studjuje wprawdzie nic związanego ze sztuką ale w razie potrzeby doczytam na stronach uczelni. 

 

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.