Skocz do zawartości
Roszpunka98

Jakie studia najlepsze do służb mundurowych?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Zgłaszam się z prośbą o rady, ponieważ została mi ostatnia klasa maturalna a potem muszę wybrać studia. Niestety nie wiem jakie, aby móc związać swoją przyszłość ze służbami mundurowymi. Przedmioty, które będę zdawać na maturze to j. angielski, wos, j. polski i może geografia. Ponoć po cywilnych na bezpieczeństwie narodowym czy wewnętrznym  można łatwo zostać bezrobotnym magistrem. Słyszałam, że potrzebni są tam ludzie po psychologii, ale nie wiem dokąd mam się udać bo po resocjalizacji nie chcę wylądować w jakimś domu poprawczym :x . Nie widzę siebie w przyszłości w innym miejscu niż służby mundurowe, dlatego bardzo mi zależy na doradztwie osoby, która się zna. Nie wykluczam także pracy w policji. Na studia wojskowe raczej nie mam co liczyć choćby ze względu na przedmioty przeze mnie zdawane oraz to, że jestem niską dziewczyną ^^.  Liczę na wyrozumiałość oraz czekam na odpowiedzi ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

 

Nie widzę siebie w przyszłości w innym miejscu niż służby mundurowe

Musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie - dlaczego akurat służby mundurowe? Bo wyjątkowo hojny socjal, niezła kasa i pewne zatrudnienie (rzadkość na uśmieciowionym rynku pracy), czy może jednak pociąga Cię praca na konkretnym stanowisku? Niezależnie od tego, co Tobą kieruje, bezpośredni nabór na stanowiska oficerskie - czyli wymagające tytułu zawodowego mgr lub równorzędnego - dotyczy tylko żołnierzy. W tym przypadku trzeba się starać o przyjęcie na studia albo - posiadając odpowiednie i pożądane aktualnie wykształcenie - do studium oficerskiego. Tam jednak nie ma miejsca dla humanistów... W przypadku policji i całej reszty zaczyna się od najniższych stanowisk, które w ogóle nie wymagają wyższego wykształcenia - rzuć okiem na punktację obowiązującą w rekrutacji. Dlatego ukończony kierunek lub jego brak nie gra roli. W razie potrzeby funkcjonariusze w służbie zostają wysyłani na studia - np. do Szczytna albo w trybie zaocznym na uniwersytet/politechnikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie owijając w bawełnę, kierunki tego typu tworzy się przede wszystkim dla:

- zapewnienia ciepłych posadek pracownikom uczelni i odrobiny rozrywki emerytowanym oficerom

- wtórnej popularyzacji kierunków, które straciły wizerunkowo w ostatnim czasie.

O podjęciu służby z takim wykształceniem można jedynie pomarzyć. Czasem przydaje się ukończona informatyka, jeden z wybranych kierunków technicznych, lekarski, prawo itp. O stanowiska cywilne niewymagające ściśle określonych kompetencji też trudno, bo jak to bywa w zamkniętych środowiskach, pierwszeństwo mają rodziny i znajomi osób z odpowiednio wysokim stopniem służbowym. Dlatego warto mieć konkretny fach w ręku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.