Skocz do zawartości
NowyStudenttt

Wydział Inżynierii Mechanicznej - co i jak ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam się nad dwoma kierunkami na które zostałem zakwalifikowany : 

 

- Mechanika i Budowa Maszyn 

 

- Mechaniczna Inżynieria Tworzyw 

 

Przy okazji spytam w imieniu kolegi czy warto jest pójść na kierunek :  Oceanotechnika 

 

- Podobno ciężko jest ze znalezieniem pracy 

 

Proszę o przybliżenie kierunków i pomocy w wyborze kierunku na studiach. Czytałem o obu kierunkach ale nie jest to przekonujące czytając opis kierunku na stronie szkoły ... Zwracam się z prośbą o wasze opinie. Nie chcę komentarzy idź na to lub nie idź tam tylko o powiedzenie z czym to się je i mniej więcej przedstawienia perspektyw.

 

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Tu masz bardziej ogólne opisy

Www.studia.net

http://www.studia.net/mechanika-i-budowa-maszyn

http://www.studia.net/mechaniczna-inzynieria-tworzyw

Co do oceanotechniki to moim zdaniem jest to kierunek godny polecenia, współpracowałem przez lata z AMW i PG ktore prowadzą ten kierunek i moge sie wypowiadać tylko w superlatywach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceanotechnika - z internetu dowiedzieć się można o wykładanych tam przedmiotach o czym ogólnie są te studia ale najbardziej interesuje kolegi czy zdobyte doświadczenie jest w stanie mu zapewnić pracę a dokładnie gdzie jej powinien szukać ponieważ czytając inne fora studenci tego kierunku raczej wypowiadali się negatywnie dając przykłady braku znalezienia pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja działka, więc się wypowiem. ;)

 

Mechanika i Budowa Maszyn

 

Potencjalnych miejsc pracy dla mechanika jest naprawdę sporo, ale z drugiej strony studentów i absolwentów też pod dostatkiem. Najgorzej pod tym względem jest w największych miastach, które chociaż kształcą hurtowo inżynierów, to w zasadzie nie posiadają żadnego przemysłu. To wszystko sprawia, że o pracę trzeba się postarać i nastawić na przeciętne warunki finansowe. Perspektywy nie są rewelacyjne, ale dosyć uniwersalne kompetencje mechanika pozwalają mu pracować w różnych branżach - w przeciwieństwie np. do budowlańców czy chemików - co realnie zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia.

 

Mechaniczna Inżynieria Tworzyw

 

Brzmi jak zorientowana na CAM specjalność z MiBM.

 

Oceanotechnika

 

Branża okrętowa jest wyjątkowo podatna na wahania koniunktury, więc sytuacja na tym rynku rzadko jest stabilna - analogicznie do automotive. To niewątpliwie minus. Na plus przemawia stosunkowo niewielka liczba osób kończących studia II studia (w porównaniu do większości kierunków technicznych) oraz zdecydowanie lepsze perspektywy na Północy i Zachodzie, gdzie naval architect i marine engineer należą do dobrze opłacanych zawodów.

 

Kierunek oceanotechniki wiąże się z pracą tylko na północy polski ? Raczej tam odnajdzie się pracę ponieważ tam występują stocznie i wszelaka praca przy okrętach. Mam rację czy się mylę ?

 

Tak, praktycznie tylko Trójmiasto i - w dużo mniejszym stopniu - Szczecin z okolicami. Jednak przede wszystkim nie stocznie, a różnego rodzaju biura projektowe. I raczej nie przy okrętach, bo tak określa się uzbrojone jednostki w służbie (Marynarka Wojenna, Straż Graniczna), a przy różnych cywilnych jednostkach pływających. :P Jachty i łodzie powstają w całym kraju, nawet na południu Polski, ale jest to na tyle prosta produkcja, że w takich firmach trudno o pracę inną niż fizyczna dla wykwalifikowanych robotników.

 

Po oceanotechnikę mozna robić to samo co MiBM tylko na okrętach

 

Nie do końca. Istotę oceanotechniki lepiej oddaje dawna nazwa tego kierunku, czyli budownictwo okrętowe, które dzisiaj ukrywa się wśród dostępnych specjalności pod zbliżoną nazwą. Absolwenci oceanotechniki i MiBM mogą się wzajemnie zastępować pod warunkiem, że obydwaj ukończyli specjalność siłownianą. Natomiast jeśli potrzeba kogoś od kadłuba, to w grę wchodzi wyłącznie osoba po budowie statków na oceanotechnice.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za przybliżenie nam kierunków studiów, zastanawia mnie obecnie jedna sytuacja : Kończąc Mechanikę i Budowę maszyn na uczelni publicznej po 7 semestrach z tytułem inżyniera mamy możliwość wybrania specjalizacji i zdobycia tytuły magistra ( jeśli się mylę proszę o poprawienie) Czy kończąc po 7 semestrach w jednej uczelni są szanse na dostanie się na inną nawet bardziej renomowaną szkołę w innym mieście aby tam uzyskać stopień magistra ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.