Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałam zapytać czym tak konkretnie różni się AiR od mechatroniki? Z tego, co się dowiedziałam, te dwa kierunki są dość zbliżone do siebie. Który z nich lepiej wybrać, który jest uznawany za łatwiejszy? Słyszałam, że automatyka jest bardziej skierowana w stronę studia.net/informatyka, a mechatronika bardziej "ogólna". I jeszcze czy bardzo trudno jest się na tych studiach utrzymać? Jestem maturzystką, stoję właśnie przed wyborem studiów i chciałabym dowiedzieć sie czegoś więcej na temat tych kierunków. Chciałabym studiować na kierunku, który dałby mi możliwość wyboru między pracą jako inżynier a pracą jako informatyk, myślę o zrobieniu podyplomowych studiów informatycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, to co piszesz to prawda. Oba kierunki zbliżone do siebie przy czym różnią sie trochę profilem.

Myśle, ze w tym przypadku AiR bedzie lepszym wyborem. Chociaż nie wiem czy sama podyplomowka z studia.net/informatyka wystarczy do pracy informatyka, a dlaczego w takim razie nie idziesz na informatykę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym tak konkretnie różni się AiR od mechatroniki?

 

Automatyka zajmuje się szeroko pojętym sterowaniem. Mechatronika to miks mechaniki, automatyki i elektroniki, więc materiał każdej z nich jest dosyć mocno okrojony w stosunku do danych studiów.

 

Który z nich lepiej wybrać

 

AiR, bo gwarantuje zdobycie pełnej wiedzy ze swojego zakresu. Natomiast mechatronika co najwyżej trochę bardziej rozwinięte podstawy wyżej wymienionych. To sprawia, że po tym kierunku można pracować prawie tylko przy utrzymaniu ruchu i jako handlowiec, stanowiska konstruktorskie odpadają. Osoba po AiR ma jeszcze możliwość bycia np. programistą sterowników PLC albo projektantem układów sterowania. 

 

który jest uznawany za łatwiejszy?

 

Droga na skróty nie popłaca.

 

Słyszałam, że automatyka jest bardziej skierowana w stronę informatyki

 

To zależy od wydziału i specjalności. AiR pojawia się na wydziałach mechanicznych, elektrycznych i informatycznych. Na każdym z nich skupia się na zupełnie innych rzeczach.

 

a mechatronika bardziej "ogólna".

 

Musi być siłą rzeczy z racji pomieszania.

 

który dałby mi możliwość wyboru między pracą jako inżynier a pracą jako informatyk

 

Nie można mieć wszystkiego. Automatyk zna się tylko na programowaniu sterowników logicznych. Programista PLC to typowe stanowisko, na którym pracują tylko automatycy po odpowiedniej specjalności. W związku z tym, osoba po AiR nie będzie zajmować się np. bazami danych czy tworzeniem aplikacji. To z kolei działka informatyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie. AiR moim zdaniem rownież wydaje sie byc ciekawszym wyborem ale oba kierunki na takim samym poziomie. Zreszta co znaczy łatwiejszy? Dla każdego łatwe sa inne rzeczy.

Po tych kierunkach ciezko o prace informatyka. Mozesz pracowac jako informatyka w firmie technologicznej gdzie Twoje umiejętności z AiR bedą tez wykorzystane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po tym kierunku (mechatronika)n można pracować prawie tylko przy utrzymaniu ruchu i jako handlowiec, stanowiska konstruktorskie odpadają. 

 

 

 

To to akurat nieprawda. Po mechatronice można zajmować się działaniami projektowo-konstruktorskimi np.  projektowaniem i konstruowaniem urządzeń precyzyjnych i mechatronicznych, takich jak: układy napędowe małej mocy, urządzenia do precyzyjnego pozycjonowania, aparatura do pomiaru wielkości mechanicznych, zespoły urządzeń multimedialnych i sprzętu komputerowego, sprzęt biomechaniczny, automaty użytkowe oraz mikrosystemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej przekonuje Mechatronika, gdyż łączy kilka różnych dyscyplin min.: mechanikę, elektronikę, informatykę i automatykę. Według mnie daje to szersze możliwości na przyszłość. Odnośnie pracy to po każdym kierunku można być handlowcem czy sprzedawcą burgerów... wszystko zależy od nas tak na dobrą sprawę. 

Oba kierunki nie sa łatwe i muszisz sie nastawić na pracę na studiach, bo odsiew jest sporawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.