Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

 

 

Jestem obecnie na ostatnim roku technikum informatycznego w Brukseli. Myślę nad pracą w straży granicznej jednak nie wiem gdzie się udać od czego zacząć... Prosiłbym o pomoc i parę porad :) Jeśli są potrzebne jakiekolwiek informacje z chęcią odpowiem. (uczęszczam również do Polskiego liceum, 1 raz w tygodniu. Posiadam wszystkie świadectwa aż po 2 liceum do której obecnie uczęszczam) 

 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jesli chodzi o straz graniczna to mam kolezanke, ktora w niej pracuje i nie jest zadowolona. Proces rekrutacji trwa rok, do tego pozniej jest 9 miesieczne szkolenie a pozniej przez 3 lata jesy sie najnizszym stopniem. Zarobki nie sa duże. Co zrobic zeby sie dostac, a wiec warto miec ukonczone studia chociaz to nie jest warunek konieczny (chyba, ze sie cos zmienilo) kierunek studiow nie jest wazny, wiec studiuj cos z alternatywa gdyby sie jednak nie dostal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak poczytasz sobie na oficjalnej stronie straży granicznej. Tam znajdziesz informacje, że Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba:
 

  • o nieposzlakowanej opinii,
  • niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzystająca w pełni z praw publicznych,
  • posiadająca co najmniej średnie wykształcenie,
  • posiadająca zdolność fizyczną i psychiczną do służby,
  • gotowa podporządkować się szczególnej dyscyplinie,
  • dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
  • posiadająca uregulowany stosunek do służby wojskowej (warunek nie dotyczy kobiet oraz absolwentów szkół wyższych),
  • która podda się procedurze kwalifikacyjnej i zda egzamin w jednym z Ośrodków Szkolenia SG.

Nabór odbywa się w dwóch etapach.

 

Pierwszy etap obejmuje:

1. Osobiste złożenie pisemnego podania o przyjęcie do służby do wybranej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, która prowadzi rekrutację.
Do złożonego przez kandydata/kę podania o przyjęcie do służby w Straży Granicznej (kierowanego do komendanta wybranego oddziału / ośrodka szkolenia Straży Granicznej lub Komendanta Głównego Straży Granicznej (w przypadku ubiegania się o przyjęcie do służby w Komendzie Głównej Straży Granicznej), należy dołączyć:

  • wypełniony kwestionariusz osobowy,
  • dwie aktualne, kolorowe fotografie w formacie wymaganym do dowodu osobistego,
  • kserokopię dowodu osobistego,
  • kserokopię książeczki wojskowej, o ile kandydat jest objęty ewidencją wojskową,
  • kserokopię świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, o ile wcześniej kandydat pozostawał w stosunku pracy lub służby,
  • kserokopię aktualnego zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego, wydanego nie wcześniej niż przed sześcioma miesiącami od dnia złożenia podania o przyjęcie do służby - tylko w przypadku kandydatów posiadających aktualne poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych,
  • kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, w tym specjalistyczne,
  • kserokopie odpisów skróconego aktu urodzenia kandydata/ki oraz skróconego aktu małżeństwa (o ile dotyczy to kandydata/ki ),
  • kserokopię paszportu, o ile kandydat/ka go posiada
  • Ponadto kandydat składając podanie winien przedłożyć do wglądu :
  • oryginały dokumentów wymienionych powyżej,
  • posiadane aktualne poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych i zaświadczenie o odbyciu przeszkolenia z zakresu ochrony informacji niejawnych (dotyczy tylko osób posiadających już takie dokumenty),
  • akt mianowania na ostatni stopień wraz z podstawą prawną (dotyczy tylko osób pełniących służbę w innych formacjach),

Drugi etap obejmuje złożenie przez kandydata/kę egzaminu w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej (Koszalin albo Kętrzyn) przed komisją kwalifikacyjną powołaną przez Komendanta Głównego Straży Granicznej. Procedura obowiązyjąca w drugim etapie przeprowadzana jest w jeden dzień. Straż Graniczna zapewnia za odpłatnością wyżywienie w ośrodku szkolenia. Zakwaterowanie i dojazd do ośrodka szkolenia SG w wyznaczonym terminie odbywa się na koszt kandydata.
 
Kandydata dopuszczonego do drugiego etapu postępowania komórka kadrowa zapoznaje z zasadami przeprowadzania i oceny testu sprawności fizycznej oraz przeprowadza próbny test sprawności fizycznej.
 
Próbny test sprawności fizycznej przeprowadza się co najmniej 7 dni przed terminem rozpoczęcia drugiego etapu postępowania. Warunkiem przystąpienia do próbnego testu sprawności fizycznej jest uzyskanie przez kandydata pozytywnej opinii lekarskiej o dopuszczeniu do udziału w teście próbnym w danym dniu.
Udział w próbnym teście sprawności fizycznej nie jest obowiązkowy.
 
Drugi etap postępowania  składa się z:

  • testu pisemnego z zakresu wiedzy ogólnej (przykładowe testy znajdziesz na stronach Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie),
  • testu pisemnego ze znajomości wybranego języka obcego (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego lub ukraińskiego) - przykładowe testy znajdziesz na stronach Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie i Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie,
  • testu sprawności fizycznej,
  • rozmowy kwalifikacyjnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce kontynuowac tego kierunku. Sprobowalem zobaczylem mniej wiecej na czy to wyglada  i jednak mi nie pasuje. Takie zycie! Slyszalem ze dobra opcja jest pojscie na studia wojskowe i po nich starac sie na posade w strazy granicznej. Podobno obronnosc jest dobrym pomyslem. 

 

 

Ps: Czy jest mozliwosc zeby sie dostac do strazy i podczas sluzby studiowac? Czy straz oferuje taka opcje? 

 

Dziekuje i pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najlepiej iść na studia wojskowe, widzisz tylko to nie do końca jest tak. Droga do wojska, czy do straży pożarnej jest dość prosta, idziesz na studia wojskowe lub pożarnicze i kończysz studia z tytułem oficera i masz przydział. Do policji jest trochę inaczej, bo najpierw dostajesz się do policji a później starasz się o wysłanie na studia do Szczytna. NIe ma jednak takiej drogi jeśli chodzi o straż graniczną, tutaj musisz się dostać bezpośrednio do straży nawet bez studiów.

 

Możesz robić studia wojskowe i zdobyć tytuł oficera i wtedy starać się o dostanie do straży granicznej, jeśli tak bardzo CI zależy. Jednak praca w wojsku jest trochę bardziej przyjemna niż stanie na warcie całą noc w lesie w straży granicznej. Dlatego nikt po studiach wojskowych z tytułem oficera nie stara się dostać do straży granicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym takim by się różniła praca jako oficer w wojsku a tym jakbym przeszedł do straży? 
 

A co możecie mi powiedzieć o studiach cywilnych na kierunkach typu bezpieczeństwo narodowe, itp, itd.. Jeśli nie dostałbym się na studia wojskowe musiałbym pójść na te kierunki. Oraz jeszcze jakie oferują one możliwości zatrudnienia poza strażą? Dziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno porównać prace w wojsku do pracy w straży, po prostu są to zupełnie inne zadania. W wojsku mozesz pracować w dużych miastach w strazy granicznej wysyłają Cię do wsi położonych wzdłuż granicy np. Lelkowo czy Grzechotki i siedzisz tam. Wtedy jest naprawdę cieżko a w dodatku cieżko o inny przydział niż ten który dostaniesz. Do tego np w nocy leżysz przy minus 20 stopniach przez 5 godzin w krzakach i sprawdzasz granice.

Jeśli nie dostaniesz sie na studia wojskowe to najlepiej robić kierunek studiów alternatywny czyli taki który mógłbyś w przyszłości wykonywać zawód. Żaden inny kierunek nie pomoże Ci przy dostaniu sie do wojska czy straży granicznej i tak będziesz musiał zdawać egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest też opcja z wydziałem Nadwiślańskim tudzież Komendą Główną. Mówię w języku francuskim tak samo dobrze jak w Polskim, praktycznie od urodzenia. Nie potrzebowaliby takich osób na lotniska czy do spraw związanymi z imigrantami? Widzę że jednak nie jesteś za bardzo za moim pomysłem ze strażą :D 

 

Ps: Może mi ktoś przedstawić możliwości po studiach na bezpieczeństwie i kierunkach pokrewnych? Dziękuję! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze przydzial jaki dostaniesz przynajmniej na poczatku nie bedzie zwiazany z Twoimi umiejetnosciami tyloo z zapotrzebowaniem.

Jaka jesy przyszlosc po tych kierunkach? Masz wiedze z zakresu bezpieczenstwa wewneteznego i to wszystko. Te kierunki nie otwieraja Ci zadnych drzwi. Jako cywil mozesz starac sie dostac do administracji w sluzbach ale tam bardzo mala osob przyjmuja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie dokładnie o tych kierunkach. Tu znajdzisz szczegółowe informacje łącznie z tym co można po nich robić:

Bezpieczeństwo wewnętrzne http://www.studia.net/bezpieczenstwo-wewnetrzne

Bezpieczeństwo narodowe http://www.studia.net/bezpieczenstwo-narodowe

Bezpieczeństwo państwa http://www.studia.net/bezpieczenstwo-panstwa

Obronność http://www.studia.net/obronnosc

 

Każdy z tych kierunków z pewnością da Ci możliwość awansu w straży granicznej. Wiadomo, że na początku będziesz przyjęty do zwykłej służby ale to dużo od Ciebie będzie zależało jak szybko będziesz awansował i gdzie ostatecznie będziesz zatrudniony. Język to z pewnością bardzo duży atut i do tego jak zaczniesz studia to też będzie duży plus. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wytłumaczenie mi studiów wojskowych. Na ten moment mogę śmiało stwierdzić, że jednak to nie jest droga dla mnie. Póki co będę stał twardo za strażą, a co! Lepiej aplikować od razu po maturze? Czy może iść na studia i po nich się starać o przyjęcie? Czy jest możliwość na skończenie studiów podczas szkoły? A może są jeszcze jakieś inne możliwości? Dziękuję za pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli albo na studia albo od razu do straży. Tylko teraz.. Co wybrać? 

 

Po prostu format tych studiów mi nie odpowiada. Mieszkanie w akademiku bez rodziny, brak możliwości opuszczania jego opuszczania chyba, że na przepustkę o którą i tak trzeba się starać.. Nie mówię, że takie studia są złe, ale jak na tę chwilę, nie dla mnie..   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem mniej więcej jak to wygląda na granicy wschodniej w okolicach Tomaszowa Lubelskiego (pochodzę stamtąd). 

 

W pierwszej kolejności chciałbym się dostać do jednego z  wydziałów w Warszawie. Warto próbować :)

Ps: Mówię po francusku od małego. Jakie są możliwości na certyfikaty i tym podobne dokumenty. Dziękuję!   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.