Skocz do zawartości
Kwazi231

Pomoc-wybór studiów

Rekomendowane odpowiedzi

W maju piszę maturę więc już rozmyślam nad kierunkiem studiów. Uczę się w technikum logistycznym i mimo iż kierunek logistyka wydaje mi się całkiem prosta oraz wszystkie próbne testy zawodowe zdaje na 90% to nie czuje się dobrze w tym kierunku i wydaje mi się, że dla mnie lepiej byłoby zająć się innym kierunkiem. Przeglądałem listę kierunków i najbardziej mi się podoba Geodezja i kartografia, Inżynieria danych i Architektura ale nie wiem czy to na pewno dobry wybór. Podoba mi się też budownictwo lecz mam lekki lęk wysokości. Kierunki informatyczno-matematyczne mnie nie interesują ponieważ nie znam się za bardzo na informatyce mimo, że lubię pracę z komputerem i nowinki techniczne. 

 

Jestem typowym ścisłowcem z dużym naciskiem na matematykę i w trochę mniejszym stopniu geografię (fizyka oraz Studia na kierunku chemia też nieźle u mnie stoi lecz niestety przez to, że uczę się w technikum, a nie liceum tych dwóch przedmiotów nie mam od dwóch lat, a z biologią trochę gorzej u mnie). 

Jako rocznik 1995 w technikum zdaje jeszcze maturę ze starą podstawą programową więc moja matura wygląda tak: J.polski-podstawowy, matemtyka-podstawowa (myślałem o rozszerzeniu ale niestety odpuściłem, bo wole mieć 80-100% na podstawie niż bać się czy na rozszerzeniu wycisnę 30%), angielski-podstawowy +biorę przedmiot dodatkowy: geografia-podstawowa. Nie jestem humanistą i nie mam głowy do języków obcych. Każdy z kim rozmawiam na temat kierunku pyta mi się co chcę w życiu robić. Jedyna odpowiedź jaka mi przychodzi do głowy to, że chce dużo zarabiać, a do reszty jakoś dam radę się dostosować. :)

Planuję iść na studia dzienne. Nie wiem czy z moją maturą mam szansę na Politechnikę. 

Który z podanych wcześniej kierunków wybrać lub czy znacie coś bardziej odpowiedniego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanse na politechnikę masz na pewno. Każdy z tych kierunków jest bardzo atrakcyjny. Pamiętaj, że na architekturze musisz również dobrze rysować, więc czy masz umiejętności artystyczne?

Co do budownictwa to są głosy, że się przejadło, chociaż ja się z nimi nie zgadzam. Na budownictwo zawsze będzie popyt, bo ludzie się budowali budują i będą budować, jednak jeśli nie masz predyspozycji zawodowych to najciekawsza wydaje się automatyka i robotyka. I chyba to byłby dla Ciebie drugi kierunek po studiach policyjnych, co o tym myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszymy się, że zainteresowała Cię inżynieria danych na naszej uczelni - bo to kierunek na UZ unikalny w skali kraju. Poczytaj o nim więcej, może wtedy łatwiej Ci będzie się  przekonać, czy ten kierunek na Uniwersytecie Zielonogórskim to coś dla Ciebie. A może jakieś kierunki inżynierskie prowadzone przez naszą uczelnię Cię zainteresują? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanse na politechnikę masz na pewno. Każdy z tych kierunków jest bardzo atrakcyjny. Pamiętaj, że na architekturze musisz również dobrze rysować, więc czy masz umiejętności artystyczne?

Co do budownictwa to są głosy, że się przejadło, chociaż ja się z nimi nie zgadzam. Na budownictwo zawsze będzie popyt, bo ludzie się budowali budują i będą budować, jednak jeśli nie masz predyspozycji zawodowych to najciekawsza wydaje się automatyka i robotyka. I chyba to byłby dla Ciebie drugi kierunek po studiach policyjnych, co o tym myślisz?

Hmmm co do architektury to z rysunkiem różnie jest. Ogólnie rysunki matematyczne nie sprawiają mi problemu i wyglądają przejrzyście ale nie jestem jakoś specjalnie uzdolniony. Automatyka i robotyka wydaje mi się całkiem ciekawa ale nie chce za bardzo typowo informatycznego przedmiotu. Nie przeszkadza mi informatyka ale chcę czegoś bardziej uzależnionego od matematyki lub geografii.

Co do twojego pytania to bez obrazy ale nie rozumiem jakie studia policyjne i drugi kierunek po nich? 

+co więcej możecie mi powiedzieć na temat geodezji oraz inżynierii danych? Poczytałem sobie trochę ale jaki popyt na tego typu pracowników, jak są oblegane w ostatnich latach te kierunki oraz co do geodezji to jaką uczelnie wybrać z moją maturą, bo chyba ciężko na politechnikę mimo, że bardzo bym chciał? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj sorki, z tymi policyjnymi to mi się pomyliło z drugim wątkiem (policyjnym)

Co do inżynierii danych i zatrudnieniu po niej to nikt Ci nic nie powie, ponieważ to nowy kierunek i nie ma po nim jeszcze absolwentów. Odnośnie geodezji to rynek się bardzo nasycił i z pracą jest różnie, ponieważ jest silna wewnętrzna konkurencja i nie za bardzo chcą dopuszczać do zawodu. Prawie jak u prawników;)

Geodezję możesz wybrać np. na uniwersytecie warmińsko-mazurskim. To świetna uczelnia, a wydział jeszcze lepszy. Wspaniałe kortowo i warunki studiowania. Na geodezje jest zawsze bardzo dużo kandydatów. 

Inżynieria danych jest tylko na uniwersytecie zielonogórskim, więc trudno Ci coś innego polecić. 

http://www.studia.net/inzynieria-danych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) każdy chciałby wybrać taki zawód. Problem w tym, że nikt nie wie co bedzie za 5 lat, a co będzie za 35? kiedy bedziesz musiał dalej pracować? Kto Ci dzisiaj zapewni, że po skończeniu danego kierunku będziesz kimś w przyszłości?

Kierunki techniczne są w miarę pewnymi kierunkami, dużo zależy od Ciebie, od Twojego zaangażowania na studiach, tego na jakie pójdziesz praktyki, ile zrobisz staży, czy będziesz pracować podczas studiów czy 5 lat bimbać i imprezować. Nawet po filozofii ludzie znajdują świetną pracę, i to nie jest sarkazm. 

Ogólnie godne polecenia są na pewno studia chemiczne. 

Techniczne też są warte rozważenia. 

Tutaj masz spiskę wszystkich kierunków technicznych, zerknij może Cię coś zainteresuje:

www.studia.net/techniczne

 

Do Twojego profilu będzie pasowało wiele kierunków i nikt nie wie co Ci podpowiedzieć bo musiałoby to wyglądać jak strzelanie, no może to, albo to. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem te wszystkie kierunki i właśnie najciekawsze wydawały mi się inżynieria danych i zostań geodetą ale nie ma sensu iść na to skoro ta inżynieria danych to nowość, a zostań geodetą trochę się nasyciła. Co do pracy podczas studiów to nie wiem czy wgl gdzieś pójdę (wiadomo praktyki obowiązkowe, staże będą ale w pracę podczas studiowania wątpię).

Ogólnie mógłbym iść na studia chemiczne, techniczne i przyrodnicze lecz szukam takich, w których będę mieć dobry start ze względu na już posiadane umiejętności. Nie wiem czy jest sens iść na typową chemie skoro przez ostatnie dwa lata nie miałem z nią styczności (mówię o zajęciach szkolnych). To samo dotyczy kierunków typu automatyka i robotyka lub np. elektrotechnika, bo w tego typu dziedzinach jestem zielony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca jest bardzo ważna, ponieważ po studiach masz od razu doświadczenie i nie startujesz od zera. 

Jesteś zielony bo musisz być zielony, przecież w liceum miałeś doczynienia tylko z podstawowymi przedmiotami takimi jak matematyka czy fizyka, a nie automatyka, od tego są studia. Nawet w technikum mają tylko podstawy i za wiele im to nie da. Nawet jeśli wybrałbyś matematykę na kierunek studiów to też nie miałbyś dobrego startu bo studia to zupełnie coś nowego, dlatego spokojnie możesz wybierać kierunek według upodobań bo i tak zaczynasz od zera. Ważne zeby mieć dobre podstawy czyli matematykę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm może jeszcze raz poszperam w tych kierunkach. Nie wiem jak jest na studiach więc możliwe, że masz racje i to wszystko jest coś innego ale jednak pewnie będę się czuł gdy kierunek będzie opierać się na matmie.

Jeszcze raz poczytam i może coś wyszukam "ścisłego", niezbyt trudnego i pewnie się będę tutaj pytać o to czy ten kierunek nie jest jakoś szczególnie oblegany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem jeszcze raz o różnych kierunkach. Zainteresowała mnie inżynieria materiałowa ale ciekawi mnie jak bardzo ten kierunek jest oblegany?

Dodatkowo poczytałem też o studiach logistycznych i trochę zaintrygował mnie transport lecz nie jestem pewien co do tego kierunku i jeszcze dodatkowo niezbyt odpowiadają mi przedmioty dotyczące mechaniki pojazdów lecz moim zdaniem ten kierunek jest całkiem prosty chociaż też nie wiem jak bardzo jest oblegany? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego szukasz prostych kierunków studiów? i co to wg Ciebie jest prosty kierunek studiów? Inżynieria materiałowa to bardzo perspektywiczny kierunek studiów i do tego dość ciekawy. Transport to studia czysto logistyczne i na pewno do łatwych nie należą, za to dają fajną możliwość rozwoju zawodowego w przyszłości i pracę w fajnych miejscach, jak np. lotniska. Z drugiej strony praca jest bardzo odpowiedzialna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w technikum logistycznym (w bardzo dobrej szkole, bo uczniowie od nas mają już indeksy na WSL z olimpiad i skończone praktyki w różnych międzynarodowych firmach mimo, że jeszcze nie skończyli szkoły średniej) więc trochę wiem na czym polega kierunek logistyka. Wiem też, ze studia to zupełnie coś innego ale patrząc na poziom technikum (mam na myśli przedmioty zawodowe, bo te zwykłe nie są aż tak dobre w naszej szkole) oraz na to, że wiele razy zwiedzaliśmy  różne zakłady oraz byłem na różnych wystawach więc wiem an czym polega praca kierunek logistyka i nie jest zbyt trudna przynajmniej dla mnie.

Prosty w moim rozumowaniu-nie humanistyczny i bez języków obcych (ewentualnie języki na łatwym poziomie) oraz taki "znośny" (tzn idąc na coś związanego np. z Elektryką nie muszę nic więcej wiedzieć poza podstawami z fizyki lub idąc na coś związanego ze sportem nie muszę znać nic z medycyny tylko podstawy Studia na kierunku biologia itp.).

Dla mnie mnie 3 podstawowe czynniki do wyboru studiów to:

1)Niezbyt duże zainteresowanie kierunkiem, bo nie oszukujmy się ale bez rozszerzeń proces rekrutacji może być dla mnie niezbyt pozytywny. 

2)Przyszłościowy kierunek. Wiadomo, że nikt nie wie co będzie w przyszłości ale nie pójdę na studia po których już mnóstwo ludzi pracy nie może znaleźć, bo rynek jest przepełniony takimi specjalistami,

3)Kierunek typowo ścisły, na którym: najważniejsza matematyka/geografia i może trochę też Studia na kierunku chemia, potem ważna ale nie aż tak bardzo fizyka. (Oczywiście pomijam przedmioty typowo zawodowe jak np. na Ekonomice jakaś Rachunkowość, bo wiadomo, że one są ważne i przed nimi nie ucieknę.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sam sobie odpowiedziałeś na pytanie, skoro chcesz robić to co robisz obecnie bo w tym czujesz się najlepiej to czemu nie kierunek logistyka czy transport, a może chciałbyś to zrobić w Akademii Morskiej lub w Akademii Marynarki Wojennej? Żeby ten transport połączyć z morzem? Co Ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałem tego. Powiedziałem, że kierunek logistyka nie należy do trudnych dziedzin i masz racje, że ten transport mnie intryguje. Moim aktualnym (i chyba też ostatecznym) dylematem jest inżynieria materiałowa vs transport vs zostań geodetą. Chyba ostatecznym rozstrzygnięciem będzie fakt, na które studia najłatwiej będzie mi się dostać (który kierunek jest najmniej rozchwytywany) chociaż też myślę o złożeniu papierów na np. dwa kierunki, na różnych uczelniach i rekrutacja rozsądzi, który wybrać, bo mi naprawdę ciężko jest.

Fakt, że transport może i jest dobrym kierunkiem dla mnie ale chyba raczej nie połączę go z morzem w przyszłości. Patrząc na nasz potencjał morski nie widzę jakoś specjalnie dużego rynku pracy. Chyba, że się mylę, bo nie zainteresowałem się tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, aktualnie tez mam dodatkowo angielski i rosyjski zawodowy lecz niestety szczerze mówiąc nauczyciele nie prowadzą lekcji ponieważ nie będziemy mieć tego na egzaminie zawodowym i wolą nas przygotować do matury z języków.

Ciężko będzie mi z językami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby dobrze wybrać studia można wstępnie zapoznać się z ofertami pracy jakie są na rynku. Jakich ludzi szukają pracodawcy i jakie umiejętności są potrzebne by po studiach znaleźć pracę.

Znam fajną stronę, gdzie pracodawcy oferują wolne wakaty i stanowiska, które są potrzebne na rynku pracy :)

rekrutacyjnarewolucja.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.