Welcome to Forum.Studia.net

Witamy na Forum.Studia.net, jedynym miejscu w internecie, w którym znajdziesz wszystkie, niezbędne informacje oraz ciekawe poradniki na temat matury, kierunków studiów oraz pracy i kariery zawodowej.

Jeśli chcesz brać czynny udział w ciekawych dyskusjach, to zachęcamy do rejestracji!

youser

Nietrafione studia ,4 lata zmarnowane i co teraz zrobić .

330 odpowiedzi w tym temacie

Witam.Jestem po liceum .Studiowałem 4 lata kierunek Mechanika i Budowa Maszyn ,doszedłem do V semestru ale gdy dosięgła mnie perspektywa powtarzania tego samego semestru po raz trzeci to dałem sobie spokój . 
Nie wiem co teraz zrobić .Czy są jakieś kierunki ,które są z dobrą perspektywą( nie jakiś marketing i zarządzanie) ale nie aż tak trudne jak MiBM ?Jeśli tak to podajcie przykłady .

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć, a może udałoby Ci się wrócić na te studia. Z tego co piszesz nie dużo Ci zostało, a studia na podobnym kierunku typu Mechatronika są tak samo wymagające i te podstawowe przedmioty, wykłady i ćwiczenia mogą być niemal identyczne. 

Innym pokrewnym kierunkiem jest Automatyka i Robotyka.

Polecam Ci żebyś zerknął w to miejsce i poczytał o różnych kierunkach, jak CI się coś spodoba to daj znać to może coś doradzimy:

http://studia.net/techniczne

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Cześć, a może udałoby Ci się wrócić na te studia. Z tego co piszesz nie dużo Ci zostało
Tyle ,że jak z jednego przedmiotu z IV semestru miałem warunek to IV semestr przy wypisywaniu się też mi nie zaliczyli . A więc gdybym wrócił to bym był na IV semestrze .
, a studia na podobnym kierunku typu Mechatronika są tak samo wymagające i te podstawowe przedmioty, wykłady i ćwiczenia mogą być niemal identyczne. 
Mechatronika nie jest trudniejsza niż MBiM ? Serio...?

Innym pokrewnym kierunkiem jest Automatyka i Robotyka. Na IV semestrze MiBM przedmiot Podstawy Automatyki i Robotyki był jedynym z najcięższych przedmiotów .

Polecam Ci żebyś zerknął w to miejsce i poczytał o różnych kierunkach, jak CI się coś spodoba to daj znać to może coś doradzimy:

Tam nie jest napisane ,które są trudniejsze niż MiBM ,a którą są łatwiejsze .

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie ma kierunków łatwiejszych i trudniejszych, serio... :) serio serio. 

I co z tego, że Automatyka i Robotyka jest jako przedmiot trudna, ale jako cały kierunek już taka nie musi być. 

Nie można porównywać przedmiotu do kierunku. Na każdym kierunku są trudne i łatwiejsze przedmioty, a to też zależy od prowadzących. Na moich studiach międzynarodowe stosunki politologiczne byly bardzo trudne, dlatego, że prowadzący był bardzo wymagający. Nie stanowi to o całym kierunku.

Czy bierzesz pod uwagę to, że wykorzystałeś znaczną cześć darmowych punktów ects i jeśli studiujesz stacjonarnie (dziennie) to będziesz musiał prawdopodobnie za nowy kierunek płacić?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy są jakieś kierunki ,które są z dobrą perspektywą( nie jakiś marketing i zarządzanie)  

To perspektywy dają obojętnie jakie studia byle były techniczne ? Nawet takie Zarządzanie i Inżynieria Produkcji ? W ZiIP coś mi się nie chce wierzyć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pytanie czy jest cos takiego jak perspektywiczne studia? Sa takie które dają szersze lub węższe możliwości, ale to od Ciebie zależy jak to wykorzystasz. Znam takich co po PG budownictwie mieli problem ze znalezieniem pracy, bo uczyli sie dobrze ale do pracy sie juz nie nadają. Usłyszysz od niego, ze budownictwo jest nieperspektywiczne, czy to prawda? Nie sadze. Szerokie możliwości dają wszystkie tradycyjne studia techniczne. Nowoczesne twory studiów inżynierskich sa często zbyt wąskie i niezrozumiale dla pracodawców. Wszystko zalezy od rynku pracy w danym regionie i tego jak będzie wyglądał za 5, 10 i 30 lat. Czy jak skończysz studia za 5 lat a za 35 lat nie będzie po nich pracy to powiesz ze byly nieperspektywiczne?

Do tego kwestia Twojego zaangażowania i podejścia do studiów i pracy podczas studiów. Jesli juz w czasie nauki postarasz sie lapac dorywcza prace to później będzie Ci łatwiej na rynku pracy. Wyrobisz sobie kontakty i oponie. To jest nieocenione w przyszlosci. Jesli przebimbasz caly okres studiów to nie dziw sie ze nie ma pracy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pisząc studia z perspektywą miałem na myśli studia dające takie kwalifikacje na jakie jest popyt na rynku pracy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

wydaje mi się że najlepiej, przed wyborem studiów zrobić sobie, chociażby w Internecie, test predyspozycji zawodowych, zawsze jest na końcu podane jaki jesteś co do Ciebie najbardziej pasuje i kilka propozycji zawodów które mógłbyś wykonywać :) tam można znaleźć natchnienie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Właśnie trochę mnie martwik, że teraz wybór studiów opiera się przede wszystkim na tym, by odniesć korzyści i ustawić się, a nie na tym, by poszerzyć wiedzę. Jestem może stary, ale jeszcze parę lat temu ludzie wybierali te kierunki, które ich pasjonują, a nie tylko te, po których będą mieć pracę. Dziwne są te czasy, ale rozumiem. Jeść też coś trzeba:)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

wydaje mi się że najlepiej, przed wyborem studiów zrobić sobie, chociażby w Internecie, test predyspozycji zawodowych, zawsze jest na końcu podane jaki jesteś co do Ciebie najbardziej pasuje i kilka propozycji zawodów które mógłbyś wykonywać :) tam można znaleźć natchnienie :)

Te testy to chyba pic na wodę.

Wpisałem w google hasło : test predyspozycji zawodowych i pojawiła mi się strona arealme.com wg ,której powienem zostać...inspektorem ,zaś na stronie mlodziwlodzi.pl wyszło mi takie coś :

WYBIERZ STUDIA, KTÓRE UMOŻLIWIĄ CI PRACĘ W WYMARZONYM ZAWODZIE:
Uniwersytet Łódzki
Biochemik
Biofizyk
Biolog
Chemik
Fizyk - fizyka teoretyczna
Politechnika Łódzka
Biochemik
Biofizyk
Biolog
Chemik
Fizyk - fizyka jądrowa
Inżynier automatyki i robotyki
Inżynier biotechnologii
Inżynier budownictwa
Inżynier systemów informatycznych
Inżynier elektronik - sprzęt informatyczny
Programista
Projektant systemów komputerowych
Analityk systemów komputerowych
Uniwersytet Medyczny
Lekarz - Chirurg
Lekarz - Ginekolog i położnik
Lekarz - chirurgia stomatologiczna
Weterynarz
Nie przekonaliśmy cię? twoja strata ;) Weź przyszłość w swoje ręce! Sprawdź pełną ofertę łódzkich uczelni.
UCZELNIE W ŁODZI  

Ja lekarzem-chirurgiem ? Studia mechaniczne były dla nie do przejścia ze względu na ilość zaliczeń ,a co dopiero studiowania na medyczne gdzie jest z 10 razy większy zapierdziel miałbym się wg nich nadawać ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pic na wodę, najlepiej idz do doradcy zawodowego podczas targów edukacyjnych. Z jakiego jesteś miasta? Fajne targi odbywają się np. w Toruniu i Gdańsku

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Byłem w 2009 roku na targach dla maturzystów w Szczecinie to tam były tylko namioty z ulotkami z ,których nie można się było dowiedzieć  mature z jakich przedmiotów wymagają przy rekrutacji i no i z jakiejś uczelni technicznej robili show z eksperymenetami.

Z jakiego jesteś miasta? Fajne targi odbywają się np. w Toruniu i Gdańsku

Z okolic Szczecina.Do Torunia czy Gdańska wychodzi 5-6 godzin jazdy pociągiem .

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

o jeny, targi w Szczecinie są tragiczne, a właściwie były bo teraz ich nie ma. Może przejedz się do Gdańska, zobacz, tam są super targi edukacyjne. W Toruniu też są bardzo dobre. 

A gdzie chciałbym studiować? Do Poznania masz całkiem blisko

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Doradcę zawodowego bardzo często znajdziesz na stoiskach poszczególnych uczelni - w ubiegłorocznej edycji był on chyba na stoisku WSNHiD.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

w Toruniu na 100% jest doradca zawodowy, w Gdańsku też, ale chyba w Poznaniu to są tylko Ci z różnych Uczelni, a nie od organizatora. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak wygląda rozmowa z takim doradcą ? Pyta się jakie się ma zainteresowania i tej podstawie podsuwa kierunek czy przeprowadza test predyspozycji zawodowych ?

Jeśli metodologia przeprowadzania testu wygląda tak jak tego na mlodziwlodzi.pl albo innych testów w internecie  to nie będzie sensu taki kawał jechać bo wyjdzie na to ,że nadaję się do wszystkiego.

Jeśli się spyta czym się interesuję a ja mu odpowiem ,,że kiedyś interesowałem się geografią ale jak w liceum zaczęły się geologiczne rzeczy to mi przeszło ,potem budownictwem dróg ale mi przeszło,interesuje się trochę motoryzacją ale bardziej od strony katalogowej niż stricte mechanicznej więc nie ma o czym mówić,a obecnie moje hobby to robienie bandscanów radia i tv naziemnej podczas propagacji troposferycznych to nie wiem czy doradca będzie  w stanie coś polecić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Szkolenia, certyfikaty, podyplomówka...jest wybór nowej drogi.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ogólnie przeprowadzaja testy, które są zdecydowanie bardziej profesjonalne i zaawansowane niż te internetowe. Jednak na wielkie fajerwerki nie masz co liczyć. Wszystko zależeć będzie od doradcy i jego profesjonalizmu. Wiem, że w Toruniu ustawiają się do niego duże kolejki. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na poznańskich targach edukacyjnych doradcy zawodowi są tylko z uczelni czy ze szkół policealnych też są ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Moje dochodzenie do zawodu trwało kilka miesięcy, a studiów nie robiłam - tylko szkolenia zawodowe. Obmyśl plan co chcesz robić i działaj w tym kierunku. Ale zostanie lekarzem czy adwokatem na tym etapie całkowicie odpada.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja rozumiem ,że nie każdy musi skończyć studia i być inżynierem ale jeśli nie mam predyspozycji do bycia inżynierem to chociaż pracownikiem technicznym chciałbym być ,a nie  zwykłym ,kolokwialnie mówiąc - robolem .Przy rekrutacji do rocznej szkoły policealnej wymagane jest świadectwo ukończenia gimnazjum czyli kończąc szkołę roczną to tak jakbym był po zawodówce.

Przyjrzałem się ulotce jednej ze szkół policealnych .

Są cztery typy kierunków :kosmetyczne,medyczne,administracja,informatyczne

.Kosmetyczne to dla kobiet czyli ja odpadam,medyczne to coś typu opiekun medyczny ,higienistka stomatologiczna,asystentka stomatologiczna,technik masażysta też raczej dla kobiet. Technik farmaceutyczny czy dentystyczny raczej mnie nie interesuje.Kierunki administracja i inne to kierunki chocki-klocki ,a technik weterynarii też mnie nie interesuje.

Zostają kierunki informatyczne : Technik informatyk,administrator systemów informatycznych,grafika komputerowa,fotografia artystyczna

fotografia artystyczna,grafika komputerowa to raczej chocki-klocki.Zostają technik informatyk i administracja systemów informatycznych.

To administracja systemów informatycznych to już nie jest częścią kierunku technik informatyk ?

Dotychczas kierunek technik informatyk obejmował  

Jedno to składanie komputerów, drugie to zarządzanie sieciami komputerowymi a trzecie to html css js i php.

Strony www małe podmioty robią sobie ze szablonów w joomla ,a duże firmy biora profesjonalnych webmasterów,administracja systemów skoro stała sie oddzielnym kierunkiem to już raczej nie będzie nauki zarządzania sieciami w ramach kierunku technik informatyk czyli zostaje tylko składanie kompów. Sieciowe sklepy komputerowe raczej składaków już nie sprzedają ,a prywaciarze to pewnie sami se te kompy składają albo ekspedient składa.

Gdy spytałem się o technika informatyka na forum komputerowym to ktoś odpisał tak :

Nic ci to w sumie nie da, możesz dostać jakąś podstawową fuchę administracyjną po znajomości, jako parobek który zarządza systemem i w sumie tyle z ciekawszych

Na innym forum komputerowym :

Ja podjąłem się takiego wyzwania i "zrobiłem" taką szkołę, Czy warto - za dużo ona mi nie dała. Mam materiały mogę podrzucić. Ale większość rzeczy sam się nauczysz. Jedno to składanie komputerów, drugie to zarządzanie sieciami komputerowymi a trzecie to html css js i php. Tak to wygląda. Pracy dostać i tak nie moge

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Taka szkoła policealna nauczy Cię podstaw, ktore masz na 1 roku studiów i da Ci z tego papierek, czyli to czego nie otrzymasz po pierwszym roku studiów, pytanie czy Ci to wystarcza? Pracodawcy średnio na to patrzą bo znają realia i wiedzą, że nauka w takim studium wygląda różnie. Jeśli nie będziesz chętny to niczego się nie nauczysz a papierek i tak dostaniesz. Takie studium może być dobre dla kogoś kto chce zdobyć z czegoś podstawową wiedzę potrzebną mu np. w wykonywanej pracy, ale jeśli chcesz być aktywny na rynku pracy to powinieneś skończyć przynajmniej licencjat. Ja uważam, że nie każdy musi mieć tytuł, jednak sytuacja w Polsce jest taka, że bez studiów na cv nie patrzą, nie wiem dlaczego bo przy wielu zawodach studia są zupełnie niepotrzebne i później mamy przekwalifikowanych pracowników w pracach, które tego nie wymagają, a pracodawcy się dziwią, że ktoś chce zarabiać wiecej i więcej mimo, iż nie wykonuje pracy, która wymagałaby wyższej pensji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Taka szkoła policealna nauczy Cię podstaw, ktore masz na 1 roku studiów i da Ci z tego papierek, czyli to czego nie otrzymasz po pierwszym roku studiów

Tu bym polemizował.Np.na kierunku MBiM na Akademii Morskiej pierwszy rok to teoria  ,a przedmioty zawodowe zaczynały się po III semestrze.

Taka szkoła policealna nauczy Cię podstaw, ktore masz na 1 roku studiów i da Ci z tego papierek, czyli to czego nie otrzymasz po pierwszym roku studiów
jednak sytuacja w Polsce jest taka, że bez studiów na cv nie patrzą

Podobno po technikum nie ma problemów z pracą .Szkoła policealna  teoretycznie to uzupełnienie liceum o to co było w technikum,a czego nie było w liceum, jednak problem w tym że,w większości szkół policealnych większość kierunków to chocki-klocki ,a nie techniczne/rzemieślnicze/coś w tym stylu profile jakie są w technikum.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tu bym polemizował.Np.na kierunku MBiM na Akademii Morskiej pierwszy rok to teoria  ,a przedmioty zawodowe zaczynały się po III semestrze.

Podobno po technikum nie ma problemów z pracą .Szkoła policealna  teoretycznie to uzupełnienie liceum o to co było w technikum,a czego nie było w liceum, jednak problem w tym że,w większości szkół policealnych większość kierunków to chocki-klocki ,a nie techniczne/rzemieślnicze/coś w tym stylu profile jakie są w technikum.

Policealna nigdy nie będzie jak takie technikum. Technikum to 4 lata nauki do zawodu, a tutaj masz 1 rok. Są niby też praktyki ale wygląda to tak średnio. Nie twierdze, że to studium to złe rozwiązanie tylko nie jestem przekonany, że w Twoim przypadku będzie najlepszym. Na pewno jeśli zrobisz studium będzie lepiej niż jeśli go nie zrobisz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta