Skocz do zawartości
omaciek1

Jaki wybrać kierunek pod kątem biznesu.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Mam ostry dylemat, w niedalekiej przyszłości chcę stworzyć własny biznes, zostać przedsiębiorcą. Do teraz wybierałem pomiędzy ekonomią a psychologią. Może to się wydawać dziwne, ale psychologia w biznesie jest jedną z najważniejszych rzeczy lecz tym można się zająć jako coś w rodzaju hobby ponieważ psychologia trwa całe 5 lat i jest to w moim odczuciu za dużo czasu zanim coś rozpocznę. Teraz jestem bliżej ekonomii, ale specjalnie nie widzi mi się sporządzanie dogłębnych analiz i wykresów, gdyż to po prostu nie jest do końca moja działka . 

Dlatego pytam was drodzy Studenci byście może podsunęli mi inny kierunek? Ja po prostu chcę zdobyć wiedzę, która przyda mi się podczas prowadzenia biznesu (wiem, że Kierunek ekonomia też do tego przygotowuje - wcale od niej nie uciekam). Proszę o opinię ludzi, którzy studiują ekonomię, psychologię albo inne kierunki, które mogą mnie zaciekawić. Serdecznie dziękuję za fatygę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie dwie możliwości. Pierwsza droga jest dłuższa, ale moim zdaniem sensowniejsza. Nie ma czegoś takiego jak "własny biznes" w oderwaniu od branży. Można przecież prowadzić własną firmę w każdym możliwym obszarze rynku. Dlatego polecałbym zastanowić się, co Was interesuje. Nawet jeśli nie założycie własnej firmy, ale pójdziecie pracować "na etacie" (pewnie na początku "na śmieciówce") - to praca będzie sprawiała Wam przyjemność. Lubisz las? Wybierz leśnictwo, technologię  albo technikę rolniczą i leśną. Może założysz kiedyś tartak albo szkółkę choinek i drzew ozdobnych. Lubisz sztukę? Pomyśl o kulturoznawstwie albo historii sztuki. Może założysz kiedyś galerię albo dom aukcyjny. Interesuje Cię motoryzacja? Zastanów się nad mechaniką albo specjalnością motoryzacyjną na dziennikarstwie. Może założysz sieć serwisów albo auto-moto-portal. Wtedy na studiach inżynierskich albo licencjackich poznasz wiedzę fachową, a na drugi stopień możesz wybrać studia biznesowe - np. z zarządzania i marketingu. Kierunek ekonomia to bardziej obszar studiów dla przyszłych teoretyków biznesu, ale i dla przyszłych księgowych i analityków rynku.

 

Druga opcja to "pójście na skróty". Wtedy szukajcie studiów z obszaru studia z zarządzania i marketingu. Jest szansa, że przez trzy lata studiów zorientujecie się, jaki biznes warto założyć. I tutaj także doradzałbym pójście "zgodnie z pasją", a nie "to co wszyscy" bo nie oznacza to automatycznie sukcesu. Mało tego, jeśli rynek się nasyci podobnymi firmami z branży - o sukces będzie jeszcze trudniej.

 

W obu  przypadkach warto wybierać uczelnie, gdzie rozwinięta jest współpraca z biznesem. Wtedy jest możliwość nie tylko ciekawych praktyk, ale i kontaktu z aktywnie działającymi przedsiębiorcami, wśród których może będą Wasi mentorzy na drodze rozwoju biznesowego? Są takie szkoły wyższe na rynku edukacyjnym zarówno wśród uczelni publicznych - jak na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, jak i na niepublicznych - jak w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 

Jeśli myślicie o szybkim założeniu biznesu, zastanówcie się nad studiami zaocznymi. Wprawdzie trzeba za nie płacić zarówno na uczelni publicznej, jak i prywatnej - ale macie czas na załapanie się na regularną, płatną praktykę - po zajęcia odbywają się zwykle w weekendy. A z praktyką zawsze łatwiej - czy to starać się o pracę o potencjalnego pracodawcy, czy myśleć o własnym biznesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czyli niestety a może i stety trzeba wybrać coś związane z zarządzaniem, ponieważ jeszcze trochę minie zanim dokładnie ułoży mi się wizja jaki biznes/ firmę chciałbym prowadzić. Panie Sebastianie, może mi Pan powiedzieć czy te ploty są prawdziwe że tyle ludzi poszło na Podyplomówki z zarządzania i one są beznadziejne i nie ma o nich pracy czy coś w tym stylu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak, jak by zapytać, czy pyłek brzozy uczula :) trzeba by powiedzieć - to zależy. Jestem przeciwnikiem szufladkowania kierunków. "Po filozofii nie ma pracy" albo "co mówi absolwent studia z zarządzania? i jeszcze frytki do tego"? Przecież są absolwenci filozofii, którym studia pomagają w budowaniu szerokich horyzontów. Np. jeden z założycieli jednej z najbardziej dynamicznej polskiej firmy IT Netguru jest po tym kierunku i teraz lata gadać o biznesie w internetach za ocean :)  Jak wybrać studia biznesowe? Jak wybrać studia z studia z zarządzania? Mam wrażenie, że sukces zawodowy po takich studiach to składowa trzech czynników. Sprowadzają się do trzech pytań: dla kogo te studia?, co jest w programie? kto je prowadzi? 

 

Po pierwsze: czy mam predyspozycje. Jeśli ktoś woli pracować z kompami, niż z ludźmi, woli posługiwać się sprawdzonymi rozwiązaniami niż szukać innowacji nawet za cenę błędu, raczej w podstawówce nigdy nie był wybierał chłopaków do kopania w piłkę, a raczej był wybierany - raczej managerem będzie średnim. Chociaż może świetnym analitykiem, programistą albo projektantem budynków przemysłowych.

 

Po drugie - kwestia wyboru specjalności. Studia z studia z zarządzania to taki kierunek-worek. Jest mnóstwo różnych obszarów studia z zarządzania, różniących się specyfiką. Inaczej będzie sprofilowane Podyplomówki z zarządzania na uniwersytecie, inaczej na politechnice, a jeszcze inaczej na uczelni przyrodniczej. Oznacza to, że podstawa jest taka sama - wszędzie będziemy mieli np. elementy studia z zarządzania projektem. Ale specjalność to także wgryzanie się w specyficzne obszary wiedzy i umiejętności, Bo tylko część ze specjalności wypączkowała w odrębne kierunki - jak Podyplomówki z zarządzania inżynierią produkcji, agrobiznes, czy Podyplomówki z zarządzania kulturą czy też Podyplomówki z zarządzania zasobami ludzkimi (czyli human resouces). Mało tego, część uczelni ma bardzo silną specjalność, która na innych uczelniach jest odrębnym kierunkiem studiów.

 

Po trzecie - jak wspomniałem, warto zainteresować się, jak studiowanie wygląda w praktyce. Czy jest to bardziej czysta teoria - student dostaje porcję wiedzy, ale w kwestiach praktycznych jest rzucony na głęboką wodę? Czy też może między uczelnią, a firmami występuje ścisła współpraca. Jeśli odbywa się to sensownie - to biznes ma wpływ na program studiów (nawet jeśli tylko prowadząc tam seminaria dla chętnych), a uczelnia dostaje możliwości czerpania z doświadczenia managerów oraz umieszczenia pod ich skrzydłami swoich studentów. Inny element - to wspieranie przedsiębiorczości studenckiej. Czy akademickie biura karier, akademickie inkubatory przedsiębiorczości to fikcja, czy też rzeczywiście działają prężnie.

 

Jak wybrać najlepsze studia biznesowe?

 

1. Podejdź najpierw krytycznie do siebie. Czy jestem naprawdę dobrym kandydatem na przedsiębiorcę? A może warto zainteresować się innymi zawodami? Poczytaj książki napisane przez znanych biznesmenów, poczytaj wywiady z osobami prowadzącymi firmy i wykonującymi różne zawody jako specjaliści. A jeśli potwierdzisz swoją decyzję - szukaj dalej.

 

2. Przejrzyj programy studiów, skupiając się na studiach z zarządzania i marketingu. Nie wykluczaj z góry odleglejszych uczelni. Niektóre z nich mają fajne programy wsparcia dla przyjezdnych i dla Twoich rodziców może nie być tak dotkliwe obciążenie, jak by się mogło wydawać. Warto też rozejrzeć się w ofertach pracy dorywczej - to nie tylko dodatkowa kasa na utrzymanie, ale spotkanie z realiami rynku pracy. Nie wykluczaj też z góry studiów na uczelniach niepublicznych. Niektóre z nich mają rewelacyjne programy i jeszcze lepsze relacje z przedsiębiorcami.

 

3. Jeśli wybierzesz 3-4 ciekawe programy studiów, poszukaj więcej informacji. Użyj wyszukiwarki kontekstowej szukając wśród uczelni, bo być może zarządzanie pojawi się jako specjalność na jakimś innym kierunku studiów. Zapytaj na tym forum o dany kierunek na danej uczelni, może ktoś powie coś więcej jak się studiuje na niej Podyplomówki z zarządzania. Jak wygląda współpraca z biznesem i inne aspekty "praktyczne"? 

 

4. Odwiedź dwie-trzy uczelnie osobiście. Porozmawiaj ze studentami, zajrzyj do dziekanatu, zapytaj o opiekuna pierwszego roku studia z zarządzania. Internet to wspaniałe narzędzie wyszukiwania informacji, ale nie ma to jak kontakt z żywym człowiekiem :)

 

5. Wypisz w tabelce argumenty za i przeciw, jakie w poszukiwaniach przyszły Ci do głowy. Przeanalizuj i skok na głęboką wodę - zarejestruj się na wybranej uczelni. Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ktoś tu wspomniał o psychologii w biznesie, a ja już nie raz pisałam, że dość mocno interesuje się tą opcją :). Własny biznes? Czemu nie :]. Uważam, że takie kierunkowe wykształcenie jak najbardziej się przyda. Nikt nie wspomniał konkretnie o żadnej uczelni, która proponuje ten kierunek więc będę pierwsza po UTH Chodkowskiej w Warszawie ma taką specjalność na kierunku Podyplomówki z zarządzania, a więc jak najbardziej taka wiedza przyda się przyszłemu właścicielowi firmy :). Ogólnie myślę sobie, że wybór studiów to ciężka sprawa, ale jak to mówią - jak sobie pościelisz tak się wyśpisz - więc z tym nie czekam na ostatnią chwilę i już orientuje się w temacie. A UTH ma dobrą opinię i wiele się mówi o ich praktycznym nauczaniu, a takie nauczanie jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu wiemy po skończeniu studiów co, gdzie i jak, a więc jesteśmy w stanie sobie poradzić na rynku pracy :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się nastawiać w ten sposób - musisz mieć konkretne zainteresowania poza studiami. Mój znajomy prowadzi to w cale wybitnych studiów nie skończył. Po prostu miał budżet i pomysł. Udało mu się, podłapał odpowiednie kontakty. I jakoś idzie - tak więc sam papierek nie jest najważniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz założyć biznes to idź go załóż i tyle. Żadne studia Cię nie nauczą jak realnie zarządzać firmą. Prawo się przyda, trochę teorii. Ale bez przesady, żeby 5 lat się w to bawić. Studia nie dają Ci zawodu, po nich nie będziesz specjalnie lepszym przedsiębiorcą niż ten bez studiów wyższych.

 

 

q-matic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.