Skocz do zawartości
Łukasz

Stypendia uczelniane - czyli gdzie ile dają za wyniki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, o ile z Erasmusa nie udało mi się skorzystać to otrzymywałem stypendia naukowe i sportowe.

Studiowałem politologię na UMK, stypendium niższe było w granicach 350-450 zł za średnią 4,5-4,75

Powyżej 4,75 stypendium wynosiło od 450 do 600zł miesięcznie.

Mi udało się 3 razy załapać na to niższe.

Raz udało mi się załapać na stypendium sportowe, które wynosiło 350zł miesięcznie.

Staracie się o stypendia?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studiując kulturoznawstwo na UAM udało mi się dwa razy załapać na stypendium naukowe - za średnią 4,6 wyniosło ono około 300 zł. Osoby z wyższą średnią otrzymywały ok 50 zł więcej za każde 0,1 więcej.

W ubiegłym roku otrzymałam (jakimś szczęśliwym trafem, bo kryteria mocno zawyżono :() Stypendium Rektora dla najlepszych studentów za średnią 4,6 oraz dodatkową działalność - wyniosło ono 350 zł (najniższy próg).

P.S. warto pamiętać, że dawne stypendia naukowe, przydzielane odgórnie, już nie funkcjonują i obecnie aby ubiegać się o Stypendium Rektora, należy złożyć w określonym terminie konkretny wniosek - w przeciwnym razie może Was ominąć otrzymywanie należącej się Wam 'nagrodody' za naukę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ;/ Tym bardziej, że sporo osób, którym stypendium się należało, dopiero po paru miesiacach zorientowało się o możliwości składania tych wniosków. Dlatego warto się z tym zapoznać i złożyć taki wniosek, nawet jeżeli wydaje Wam się, że szanse są małe - stypendia przyznawane są w liczbie nie większej niż 10% liczby studentów każdego kierunku studiów, a wymóg minimalnej średniej to 4,0. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O każde, pomijając oczywiście stypendia socialne. :) Warto wspomnieć, że stypendium rektora należy się nawet przy zmianie kierunku - ja za wyniki naukowe zdobyte na 3cim roku Kulturo, ubiegałam się o stypendium Rektora już na mgr na innym wydziale i również mi je przyznano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz z naukowymi już nie tak prosto, kiedyś dostawałam prawie 500 zł naukowego, a przy tych stypendiach Rektora nie moge się załapać. Trzeba podanie i poza wynikami w nauce liczy się jakaś tam inna aktywność typu samorządy itp. A do tego są o wiele niższe, bo jak kiedyś byo pół na pół, to teraz 60% idzie na spcjalne, a 40% na rektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio teraz trzeba zanosić wnioski?I jeszcze powiedźcie że za nie się płaci :D to już w ogóle nie wytrzymam ze śmiechu. Dla mnie to jest paranoją,bo czasem niektórzy właśnie nie wiedzą że należy się im stypendium i tracą możliwość na kształcenie się.. Nie wiedziałem o tym rozporządzeniu,nasz kraj mnie zadziwia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa właśnie coś słyszałem o tych zmianach w stypendiach, że już nie są z automatu a trzeba o nie pisać podania etc. trochę utrudniają sprawę, ale co zrobić

U mnie (WBiIŚ, PP) od początku moich studiów trzeba było składać wnioski. W roku akademickim, w którym wprowadzono stypendia rektora, dzięki temu dwa razy stałam w kolejce z wnioskiem - bo najpierw przyjmowano stare wersje druków, a później się ogarnęli i je zaktualizowali.

No teraz z naukowymi już nie tak prosto, kiedyś dostawałam prawie 500 zł naukowego, a przy tych stypendiach Rektora nie moge się załapać. Trzeba podanie i poza wynikami w nauce liczy się jakaś tam inna aktywność typu samorządy itp. A do tego są o wiele niższe, bo jak kiedyś byo pół na pół, to teraz 60% idzie na spcjalne, a 40% na rektora.

U mnie za to kwoty wzrosły, ale dopiero po semestrze od wprowadzenia stypendium rektora. Wcześniej 30% studentów mogło dostawać naukowe (kwoty różnicowane zależnie od średniej, zaczynało się chyba od ok. ... 100 zł) i tyle samo - sportowe. Teraz jest odgórnie narzucone to max. 10% studentów mogących dostawać stypendium rektora i ta średnia > 4.0. Wcześniej u mnie takie potencjalnie duże ilości osób mogących dostawać stypendium były uzasadnieniem dla stosunkowo niskich kwot, ale ponieważ generalnie stosunkowo niewielu ludzi przekracza to 4.0 - dużych różnic w ilości osób otrzymujących stypendium nie ma. Jak ktoś dostał wcześniej jakieś wyższe naukowe i sportowe, to możliwe, że rzeczywiście dostaje mniej, ale że mało osób miało średnią z wyższych kategorii stypendiów (na cześć tych nielicznych ze średnią powyżej 4.6 wisi co roku ramka z ich nazwiskami na wydziale... :D A mówimy o wydziale, który prowadzi 2 kierunki i na każdym roku z nich obu w sumie jest po kilkaset osóB), to raczej wyszło to na plus. Aczkolwiek i tak kwoty nie robią szału w porównaniu do innych uczelni.

Znalazłam kwoty za poprzedni rok akademicki: początkowo 280 zł, później 380 zł.

Serio teraz trzeba zanosić wnioski?I jeszcze powiedźcie że za nie się płaci :D to już w ogóle nie wytrzymam ze śmiechu. Dla mnie to jest paranoją,bo czasem niektórzy właśnie nie wiedzą że należy się im stypendium i tracą możliwość na kształcenie się.. Nie wiedziałem o tym rozporządzeniu,nasz kraj mnie zadziwia :)

Jak ktoś studiuje i nie ogarnia, co się na uczelni dzieje, to trochę jego zmartwienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

socjalne wynika z obliczenia dochodu na 1 członka rodziny, za moich czasów to było poniżej 600 zł.

Mieszkaniowe łatwiej dostać, ale te kwoty też nie są porywające 100 zł na miesiąc... . Można też na wyżywienie otrzymać stype, też coś w okolicach 100 zł i zapomoga raz na semestr w okolicach 350 zł, w zależności od uczelni, mówimy oczywiscie o publicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Europejskiej Szkole Wyższej w Sopocie możesz wygrać w konkursie "Bezpłatne studia", gdzie będziesz studiował całkowicie za darmo! Nie ukrywajmy że to Uczelnie Prywatna. Dodatkowo, studiując w ESW masz możliwość podjęcia pracy na stanowisku zgodnym z Twoim kierunkiem studiów - i tu też się rozwiązuje kwestoa zdobywania doświadczenie! Macie pytania, śmiało pytajcie!

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

800 naukowego to bardzo dużo, kilka lat temu najwyższe naukowe na uniwersytetach sięgało 600 zł, ale to wszystko zależy od Wydziału, który prowadzi dany kierunek. Mają jakąś pulę pieniędzy, którą dzielą na studentów którym przysługuje stypa naukowa i jeśli ich jest mało to faktycznie to stypendium może być wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.





  • Wypowiedzi z ostatnich 10 dni

    • Tak jak wspomniała PannaZuzanna - dobra książka to była ta właśnie Dariusza Kulmy. Jak idziesz na jakiś kierunek techniczny, to pamiętaj o dobrych podręcznikach typu Analiza Matematyczna - Krysicki, Włodarski - wtedy to była taka niebieska książka, ale mega przydatna. Jak szukasz jeszcze jakichś informacji, artykułów o liczbach urojonych czy coś to podrzucam Ci artykuł https://blonie24.pl/liczby-urojone-zrozum-ich-tajemnicza-nature/
    • Dzisiejszy wybór modeli materacy jest tak ogromny, że nierzadko stwarza osobie kupującej nie lada problem. Rosnącą popularnością cieszą się jednak produkty Senpo, głównie ze względu na bardzo wysoką jakość, dostosowanie do potrzeb ciała użytkownika i zastosowanie naturalnych tworzyw. 
    • Imprezy firmowe znane również jako eventy firmowe w ostatnich latach stały się bardzo popularne, dzięki zauważeniu szeregu korzyści, które ze sobą niosą. To już nie tylko gry zespołowe oraz zabawa do białego rana, ale również przemyślana komunikacja i osiąganie celów biznesowych. Posiadając swoją firmę pewnie się zastanawiasz, czy eventy firmowe mają sens? W jaki sposób je zorganizować? Od czego zacząć?
    • Od stycznia 2021 roku skierowania na badania obrazowe wystawiane są wyłącznie w formie elektronicznej. To znaczne ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. 
  • Najpopularniejsze tematy na forum

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.