Welcome to Forum.Studia.net

Witamy na Forum.Studia.net, jedynym miejscu w internecie, w którym znajdziesz wszystkie, niezbędne informacje oraz ciekawe poradniki na temat matury, kierunków studiów oraz pracy i kariery zawodowej.

Jeśli chcesz brać czynny udział w ciekawych dyskusjach, to zachęcamy do rejestracji!

iMac

Użytkownik
 • Zawartość

  2
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralna

O iMac

 • Tytuł
  Nowicjusz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Poznań
 1. Transport - czy warto?

  Studiowałem w Poznaniu na politechnice Transport (dzienne, magisterskie) i z perspektywy czasu mogę coś powiedzieć. Pracuję w przemyśle 10 lat, głównie jako konstruktor. Może najpierw o samych studiach: do kierunku Transport włączono różne dziedziny techniki: mechanika, budowa maszyn, logistyka, termodynamika itd. Wydaje się, że to dobrze, że kierunek interdyscyplinarny. Niestety efekt wyszedł taki, że wszystkiego jest po trochu, ale nic konkretnie. Poza tym całkowity brak powiązania inżynierii z ekonomią i funkcjonowaniem w kapitalizmie. Zero poważnych projektów, praktyki do odbębnienia tam gdzie sobie załatwisz- uczelnia nie bierze steru w ręce i nie kieruje twoją edukacją. Jesteś jak rozbitek na tratwie bez żagla. Ogólnie żal poświęconych najlepszych lat życia. Nic dziwnego że w rankingach międzynarodowych polskie uczelnie są tak źle oceniane- najlepszy UJ gdzieś w piątej setce. A słabe uczelnie wydają słabych inżynierów, słabo opłacanych. Jedynie najlepsi mają szanse być zauważeni i dalej się rozwijać (najczęściej na zachodzie). Pozostali przeciętniacy (a ich jest zdecydowana większość) też są potrzebni, ale głównie uczelni- za nich uczelnia dostaje przecież pieniądze ze skarbu państwa, więc suma sumarum nie wypada zbyt wielu nieradzących sobie wyrzucić ze studiów. Dodam jeszcze, ze studia skończyłem z ogólną oceną 4.0 Teraz nieco o funkcjonowaniu po studiach: początki są trudne i to trochę taki obóz przetrwania. Ja 10 lat temu zaczynałem od 1600zł netto. Obecnie mam 3000zł netto po 10 latach pracy. Praca w średniej wielkości firmie, również na stanowisku konstruktora. Niestety firma jest handlowa, co bardzo obniża komfort pracy konstruktora, wpływ na to co się dzieje w firmie- ogólnie dz.konstrukcji jest pomocowy i przez handlowców uważany za zło konieczne. Płacą słabo, zważywszy że dom, rodzina.. Kredytu na mieszkanie nie dostałem, za słabo zarabiam.. Firma na przeczekanie, aż dzieciaki nieco podrosną..Kiedy zaczynałem studia w Poznaniu, myślałem, że trafiłem do Eldorado, ale życie zweryfikowało moje wyobrażenia. Nie jest tutaj wcale tak miodowo jak niektórzy sobie myślą. Polskiemu przemysłowi i edukacji nadal wiele brakuje.
 2. Mechanika i budowa maszyn

  po MiBM można być np konstruktorem. Choć rzeczywistość jest taka, że tylko najlepsi zajmują się prawdziwym konstruowaniem a reszta to brzydko ujmując "dłubki biurowe" lub inaczej "klikacze-kreślarze". W mechanice trzeba mieć czucie tematu i to lubić, jeśli jest inaczej- będziesz zawiedziona