Welcome to Forum.Studia.net

Witamy na Forum.Studia.net, jedynym miejscu w internecie, w którym znajdziesz wszystkie, niezbędne informacje oraz ciekawe poradniki na temat matury, kierunków studiów oraz pracy i kariery zawodowej.

Jeśli chcesz brać czynny udział w ciekawych dyskusjach, to zachęcamy do rejestracji!

Gutek

Użytkownik
 • Zawartość

  292
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  9

Reputacja

16 Dobra

1 obserwujący

O Gutek

 • Tytuł
  Użytkownik
 • Urodziny 29.06.1993

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Gdańsk

Ostatnie wizyty

538 wyświetleń profilu
 1. Elektrotechnika

  Mogę powiedzieć jak jest na Północy, bo sytuacja w tych stronach nie odbiega znacząco od reszty kraju (za wyjątkiem Śląska). W zasadzie te same warunki dotyczą i mechaników i elektryków. Jeśli będziesz na 3. roku, to pracodawca prawdopodobnie zaproponuje Ci staż lub coś w tym stylu za najniższą krajową. Po inżynierce powinieneś dostać na start 2k na rękę, a dalszy wzrost zależy głównie od charakteru wykonywanej pracy. Jeśli będziesz prawdziwym konstruktorem, który potrafi samodzielnie coś zaprojektować i policzyć, a nie tylko kreślarzem od klepania dokumentacji, to po 2-3 latach spokojnie przekroczysz 3k. Sufit dla konstruktorów jest dosyć niski i wynosi ok. 4k, więc jeżeli takie zajęcie nie jest Twoją życiową pasją, to lepiej udać się do utrzymania ruchu, gdzie start i sufit są znacząco wyższe.
 2. Progi punktowe na zaoczne AGH

  Progi punktowe na studia zaoczne, może za wyjątkiem kilku najbardziej topowych kierunków z najwyższymi progami na dziennych, najczęściej w ogóle nie istnieją. Taką formę nauki z reguły wybierają chętni pracujący, których nie jest aż tak bardzo wielu, by zapełnić wszystkie miejsca. Tym bardziej, że tacy studenci często potrzebują tylko papierka i dlatego wybierają prywatne szkółki.
 3. pomoc finansowa na studia zaoczne od państwa

  Przeczytaj regulamin pomocy materialnej swojej uczelni to się dowiesz. Studentowi zaocznemu nie przysługuje tylko prawo do zwiększenia stypendium socjalnego z tytułu zamieszkania poza domem (stancja, akademik). Cała reszta - socjalne, specjalne i rektora - na tych samych zasadach co dzienni. Progi dochodowe rzadko spadają poniżej 750 zł, a bywają nawet powyżej 900 zł.
 4. Jakie technikum na studia automatyki i robotyki

  Zgadzam się z przedmówcą. Absolwenci technikum na ogół są gorzej przygotowani z matematyki od ludzi po liceum, więc często mają pod górkę już od pierwszego semestru. Nie idealizowałbym też poziomu nauczania przedmiotów zawodowych. Będąc na początku studiów nie zauważyłem, by osoby po technikach wymiatały np. z mechaniki czy elektrotechniki, chociaż teoretycznie podstawy mieli dawno za sobą. Być może taki spadek poziomu spowodował, że obecnie wielu inżynierów pracuje na stanowiskach, które kiedyś obsadzano technikami - min. utrzymanie ruchu, serwis itd.
 5. Wojskoznawstwo

  Jeśli chcesz być szeregowym to musisz mieć skończone gimnazjum, podoficerem - skończoną szkołę średnią, a jeśli oficerem to studia wojskowe, które w zasadzie ograniczają się kierunków technicznych. Wojskoznawstwo, bezpieczeństwo itp. istnieją po to, by cywile mogli żyć marzeniami, a emerytowani mundurowi mogli sobie dorobić.
 6. Chemia medyczna

  Odnoszę wrażenie, że rebranding chemii za pomocą przymiotników "medyczna", "kosmetyków", "żywności" itp. ma na celu wtórną popularyzację kierunku, który obecnie nie może obyć się bez drugich, a nawet trzecich rekrutacji na największych uniwerkach. W sumie trudno się dziwić, bo skoro w grę wchodzą trudne studia, to przeciętny maturzysta z maturą z chemii i biologii wybierze raczej farmację, lekarski albo dentystyczny, po którym pracę ma pewną na 100%.
 7. Jaki kierunek wybrać

  Łukasz ma rację, o każdym z tych było już wiele razy. Jeśli masz pytania do MiBM to śmiało - odpowiem.
 8. przestrzegam przed MSOŚ na UWr

  Cenna wskazówka dla potencjalnych przyszłych studentów.
 9. Stypendia uczelniane - czyli gdzie ile dają za wyniki

  @Kaśka Szost, coś słabo czytałaś te regulaminy, skoro każdy za ustawą podaje, że liczba otrzymujących stypendium rektora nie może przekroczyć 10%. W przypadku grupy 25-osobowej kasę mogą dostać co najwyżej 2 osoby. Pocieszeniem jest to, że dzienni i zaoczni sumują się, więc jeżeli nie studiuje się jakiegoś mega-unikatowego kierunku, to istnieje realna szansa. Powodzenia.
 10. Praca inżyniera oceanotechniki

  Skoro jesteś na 1. roku to masz jeszcze co najmniej 2 lata do poszukiwania pracy. Ludzie z jakimkolwiek realnym doświadczeniem zawodowym znajdują oferty na portalach branżowych (mamy takie dwa) i bezpośrednio stronach firm - w tym stoczni. Jeśli poszukasz to dojdziesz do czegoś. Świeżaki mogą próbować wkręcić się gdzieś dopiero po odbytych praktykach. Branża morska jest podatna na wahania rynkowe, więc być może poprawi się jak będziesz kończyć studia. Obecnie nie jest najlepiej, ale nie ma też tragedii. Pracownicy lądowi w ostatnim czasie nie oberwali tak mocno jak np. marynarze.
 11. Przeniesienie po rekrutacji

  Cofnięcie do młodszego rocznika oznacza powtarzanie semestru i wszędzie wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Nawet jeżeli kolejny raz zaczniesz studia od początku, to w swoim czasie i tak prawdopodobnie będą wymagać od Ciebie opłat. Obowiązują limity punktów ECTS, a koniec drugiego semestru to zbyt późno na bezpłatną zmianę planów.
 12. co robić?

  Dietetyk nie jest zawodem regulowanym, więc formalnie do tej pracy nie potrzeba żadnego wykształcenia. Inna sprawa, że po kierunku dietetyka i pokrewnych bardzo trudno o pracę w zawodzie.
 13. czy to problem nie chodzić tydzień na zajęcia?

  Tak się składa, że tylko dla 1. roku studiów I stopnia bardzo często wszystkie formy zajęć są obowiązkowe. Za nieobecności nieusprawiedliwione (np. bez zwolnienia lekarskiego) grozi nie tylko niezaliczenie przedmiotu, ale również skreślenie z listy i to nawet w trakcie semestru. Trzeba dokładnie czytać regulaminy studiów, by nie podpisywać umowy w ciemno.
 14. Stypendium - parę pytań

  MlodyKurczak, wszystko powinien określać regulamin pomocy materialnej. Dochód netto oblicza się na podstawie zaświadczeń z US i ZUS. Resztę trzeba pominąć.
 15. Informatyka vs. Elektronika itp...

  Informatyka jest nauką o przetwarzaniu informacji, a nie budowie komputerów itp. Tym zajmują się elektronicy Jeśli kręci Cię serwis, to w ogóle nie potrzebujesz studiów. Od tego są technicy - nie inżynierowie.