Welcome to Forum.Studia.net

Witamy na Forum.Studia.net, jedynym miejscu w internecie, w którym znajdziesz wszystkie, niezbędne informacje oraz ciekawe poradniki na temat matury, kierunków studiów oraz pracy i kariery zawodowej.

Jeśli chcesz brać czynny udział w ciekawych dyskusjach, to zachęcamy do rejestracji!

Gutek

Użytkownik
 • Zawartość

  330
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  9

Reputacja

16 Dobra

1 obserwujący

O Gutek

 • Tytuł
  Stały bywalec
 • Urodziny 29.06.1993

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Gdańsk

Ostatnie wizyty

780 wyświetleń profilu
 1. Inż materiałowa, MiBM, transport

  Po kolei: - Transport to taki trochę sztuczny kierunek. Na wydziałach mechanicznych i pokrewnych jest okrojoną mechaniką, na budowlanych okrojonym budownictwem itd. - Jeśli chce się mieć stosunkowo łatwy i ponadprzeciętny finansowo start to chyba jedyną sensowną (stricte inżynierską) opcją w ramach MiBM/IM jest spawalnictwo. Zresztą pełen obraz sytuacji znajdziesz po wklepaniu w wyszukiwarkę "zarobki inż. mechaników". Temat rzeka.
 2. Inż materiałowa, MiBM, transport

  Progi w tym roku poszły mocno w górę, sprawdź. Z takim wynikiem nie przekroczysz już ustalonego minimum. Generalnie Politechnika radykalnie ogranicza przyjęcia i pozbywa się studentów młodszych lat studiów. To już nie te czasy, kiedy brano wszystkich jak leci. Wszystko jest do ogarnięcia, jeśli się człowiek przyłoży. To znaczy co chcesz wiedzieć?
 3. Dylemat- UWM czy AMW

  MechMan, na 2. stopniu na PG pozostają Ci kierunki z Mechanicznego i OiO, a tam nie ma AiR. Jednak są też uczelnie, które prowadzą AiR na wydziałach mechanicznych lub pokrewnych i tam możesz składać papiery.
 4. Akceptacja takich dużych różnic programowych to chyba tylko na niektórych uczelniach prywatnych. 1. stopień teoretycznie jest niezależny od 2., ale przyjmuje się, że mgr/mgr inż. musi posiadać wiedzę i kompetencje lic. albo inż. tego samego kierunku. Masz raczej bardzo małe szanse na informatykę na uczelni publicznej, ale po MiBM próbować dostać się np. na mechatronikę albo AiR z nadrobieniem przedmiotów z 1. stopnia.
 5. Dylemat- UWM czy AMW

  MechMan, a nie lepiej pójść od razu na 2. stopień AiR z nadrobieniem różnic programowych? Na 1. stracisz 4-5 semestrów na wałkowanie podstaw.
 6. Studia II stopnia niby są niezależne od I, więc teoretycznie nawet po polonistyce można studiować informatykę... Jednak w praktyce większość uczelni określa dopuszczalny limit ECTS różnic programowych i z tego powodu masz bardzo niewielkie szanse na informatykę po MiBM. Zresztą w informacjach dotyczących rekrutacji podaje się przecież kierunki pokrewne, których absolwenci mogą starać się o przyjęcie.
 7. Informatyka po biol-chemie

  To nie jest tak, że tylko kierunek lekarski pochłania masę czasu. Jeśli pójdziesz na politechnikę i nie będzie to kierunek typu zarządzanie, a wskazana przez Ciebie informatyka lub inny poważny, to studia w znacznym stopniu okażą się czasem wyjętym z życia. Tym bardziej, że stosunkowo niewielu kończy w terminie. 5000 netto to ok. 7000 brutto. Zarobki w informatyce są dobre, ale nie licz, że taką sumę zarobisz niedługo po studiach. Zwłaszcza w małym mieście, gdzie takie pieniądze to dwa albo i więcej średnich wynagrodzeń. Matematyka jest jedynym albo jednym z nielicznych przedmiotów, których na studiach technicznych i ścisłych nie uczą od podstaw. M.in. z tego powodu co roku zbiera spore żniwo. Nie jest tak, że sam dyplom czołowej politechniki powoduje, że pracodawcy biją się o absolwenta. Fakt, renoma uczelni ma pewne znaczenie w skali kraju (mniej regionu), ale trzeba też dać coś od siebie. Zawsze najlepiej radzą sobie ludzie, którzy nie poprzestali na minimum programowym, tylko dodatkowo rozwijali się na własną rękę.
 8. mechatronika

  Nie należy zapominać, że zanim w ogóle dojdzie do przedmiotów związanych z kierunkiem i specjalnością (najwcześniej koniec 2. roku), to najpierw trzeba przebić się przez blok ogólny. Na obu tych kierunkach sporo trudności na wstępie sprawiają matematyka, mechanika, termodynamika i elektrotechnika. Tak więc oprócz zainteresowania potrzeba jeszcze dużo cierpliwości. Jeżeli u kogoś jest ona w deficycie albo uważa, że nauka podstaw fachu inżyniera nie jest warta takiego poświęcenia, to zwyczajnie szkoda czasu i pieniędzy.
 9. mechatronika

  Otwarcie specjalności wymaga określonej liczby osób, czasem spotyka się próg np. 15-20 albo i więcej. Jeżeli na 1. rok zaocznych przyjęto powiedzmy 30 osób (z których część nie dotrwa chwili wyboru), to nie ma co liczyć, że będzie w czym wybierać. Zresztą na zaocznych studiują prawie tylko ludzie pracujący w danej lub podobnej branży, więc specjalność nie ma dla nich większego znaczenia. Idą, bo pracodawca wymaga inż. albo lic. przed nazwiskiem i tyle.
 10. mechatronika

  Poszukaj sylabusów tej samej specjalności na jakiejś innej uczelni. Poza przedmiotami specjalnościowymi cała reszta zawsze jest identyczna. Mechatronika to nie moja działka, ale z własnego doświadczenia wiem, że specjalności na MiBM i energetyce bywają odległe od siebie. Czasem lepiej wybierać kierunek pod kątem specjalności niż na odwrót, chociaż oczywiście nie sprawdza się to w każdym przypadku.
 11. Dwie specjalności na jednym kierunku

  Piszesz do dziekana o indywidualny program studiów. Jeśli masz dobre oceny (czyt. średnia >>4,0) i wsparcie jakiegoś doktora/profesora (czasem wymagany jest opiekun naukowy), to nie powinno być żadnych problemów. Pracę oczywiście piszesz tylko 1.
 12. mechatronika

  michal84tbg, masz strasznie rozległe pole wyboru kierunków, skoro kręcisz się między ekonomią a MiBM i mechatroniką Najpierw zapoznaj się z przykładową siatką przedmiotów z MIBM https://ects.pg.edu.pl/siatka-godzin?courseId=9074&subCourseId=10283 i mechatroniki: https://ects.pg.edu.pl/siatka-godzin?courseId=9075
 13. Automatyka i robotyka czy informatyka?

  Cóż, większość inżynierów zaczyna z podobnego pułapu, ale później dobijają do różnych sufitów. Zarobki nie są oszałamiające, ale AiR stoi przyzwoicie na tle tradycyjnych kierunków technicznych. Jako mgr inż. automatyk masz większe szanse na wyższą pensję od absolwentów np. MiBM, elektrotechniki czy budownictwa. Inna sprawa, że wybór pozostaje dosyć skromny, bo stosunkowo trudno o pracę inną niż w utrzymaniu ruchu. No ale skoro kręci Cię taki "miks" obowiązków i nie celujesz w pracę siedzącą przy komputerze, to nie powinno być żadnych problemów. Ogromnym plusem informatyki jest wysyp różnych ofert pracy. Nie tylko w popularnych serwisach ogłoszeniowych, ale również w biurach karier i nie są to ogłoszenia od Januszexów, a poważnych firm. Fakt, że bardzo wielu kształci się na informatyce, ale akcje absolwenta renomowanej uczelni zawsze będą stały wyżej od ludzi po szkółkach programowania i wyższych szkołach tego i owego. Jeżeli nie trzeba się zmuszać, to informatyka jest najlepszym wyborem ze wszystkich kierunków ścisłych i technicznych. To prawda, ale ryzyko przesycenia rynku jest tutaj niższe ze względu na mniejszą barierę kapitałową. Stworzenie miejsce pracy dla informatyka nie wymaga np. postawienia fabryki albo laboratorium za grube miliony.
 14. Zarządzanie i inżynieria produkcji staż/praca

  Po pierwszym roku możesz kserować papiery i parzyć kawę. To nie przytyk. Jak rozejrzysz się za ofertami praktyk i staży, to zauważysz, że ukończenie 5. lub 6. semestru to absolutne minimum, jeżeli w grę wchodzi cokolwiek powiązanego z przyszłym zawodem. Do tego czasu po prostu ucz się pilnie, bo wszelkie pozostałe zajęcia nie mają wpływu na przyszłość. Co więcej, dobrą praktyką jest, by nie zapełniać nimi CV. Większy pożytek można mieć np. z działalności w kole naukowym. Jeśli Twój kierunek jest rzeczywiście techniczny, to nie zaszkodzi zainwestować w kurs CAD i do uprawnień SEP 1 kV. Pierwsze często bywają organizowane za niewielkie pieniądze na wydziałach mechanicznych, a drugie na wydziałach elektrycznych.
 15. Duzy wiek rozpoczecia studiów w Polsce

  Odpłatność studiów nie byłaby większym problemem dla zdecydowanej większości studentów. Czesne za semestr studiów zaocznych najczęściej nie przekracza 3 tys. zł, więc można przypuszczać, że efekt skali w przypadku dziennych nie podniósłby stawek. Jednak taka opcja pozostaje niemożliwa do wprowadzenia, bo semestr kierunku lekarskiego to nawet ok. 20 tys. zł, więc wpływowe środowisko lekarskie nigdy nie zgodzi się, by wszyscy młodzi startowali z "garbem" rzędu mniej więcej ćwierć miliona złotych...