Welcome to Forum.Studia.net

Witamy na Forum.Studia.net, jedynym miejscu w internecie, w którym znajdziesz wszystkie, niezbędne informacje oraz ciekawe poradniki na temat matury, kierunków studiów oraz pracy i kariery zawodowej.

Jeśli chcesz brać czynny udział w ciekawych dyskusjach, to zachęcamy do rejestracji!

Gutek

Użytkownik
 • Zawartość

  306
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  9

Reputacja

16 Dobra

1 obserwujący

O Gutek

 • Tytuł
  Stały bywalec
 • Urodziny 29.06.1993

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Gdańsk

Ostatnie wizyty

684 wyświetleń profilu
 1. mechatronika

  Jeśli mamy trzymać się definicji, to nawet na kierunku elektronika projektuje się maszyny. Co prawda nie przepływowe czy elektryczne, a matematyczne, ale jednak. Warto też znać subtelną różnicę między maszyną i urządzeniem. Odnośnie Twojego pytania - przejrzyj sylabusy interesującej Cię mechatroniki, tam jest wszystko napisane.
 2. mechatronika

  Tematyka obrabiarek CNC przewija się na MiBM, inżynierii materiałowej, mechatronice i AiR. Jeżeli interesuje Cię takie coś, to po prostu celuj w odpowiednią specjalność niezależnie od kierunku.
 3. Mechanika i budowa maszyn Płock

  Terminarze zjazdów są jawne, więc przy odrobinie wysiłku możesz rozwiać swoje wątpliwości. Zjazdy w piątkowe popołudnia (zwykle od 14-16) są standardem wielu uczelni. Zaoczni muszą przerobić identyczny program jak dzienni, nie mając na to 5 dni każdego tygodnia. W każdym razie warto pamiętać, że studia zaoczne + praca na pełen etat to naprawdę spore wyzwanie, jeżeli nie planuje się robić roku w dwa lata
 4. mechatronika

  Po co przenosić się z długiem, nie lepiej od razu pójść na AiR? Odnośnie zaczynających i kończących to jest tak, że im wyższy próg punktowy, tym mniejszy odsiew, bo dostają się lepsi kandydaci.
 5. Duzy wiek rozpoczecia studiów w Polsce

  Wątek nie dotyczy np. bogatych Skandynawów na drogiej anglojęzycznej medycynie, lecz nieznających polskiego Ukraińców z kartą Polaka, którzy masowo zasilają kierunki z niższymi wymaganiami. Tacy nie tylko nie płacą za siebie, ale także dostają bezwarunkowe 900 zł miesięcznego stypendium. Jeśli dodamy do tego nieosiągalny w Polsce prawie zerowy dochód na osobę (czyli akademik i maksymalne stypendium socjalne od ręki), to otrzymamy powód, dla którego rośnie oburzenie polskich studentów. Oczywiście nie można nic z tym zrobić, ale można wybrać taką uczelnię i taki kierunek, gdzie osoby tego pokroju nie przejdą rekrutacji.
 6. Stypendium socjalne dla ojca

  Jeżeli nie masz 26 lat i nie masz jeszcze dzieci i żony, to liczy się tylko dochód Twój, rodziców i ewentualnego rodzeństwa też do 26 r.ż. Jak urodzi Ci się dziecko, to bez względu na Twój wiek zaczną brać pod uwagę Ciebie, partnerkę i dziecko - bez rodziny. Szczegółów szukaj w regulaminie pomocy materialnej swojej uczelni. W każdym razie nie nastawiaj się na kokosy. Dla przykładu - na PG próg dochodowy wynosi w tym roku 900 zł netto, a kwota stypendium socjalnego to różnica między progiem i dochodem. Dlatego w praktyce rzadko kto dostaje więcej niż 2-3 stówki.
 7. Nie słyszałem o kierunku inżynieria produkcji, ale ZIP - czyli zarządzanie i inżynieria produkcji, jest obecny od wielu lat na wydziałach mechanicznych jako okrojona wersja mechaniki i budowy maszyn. Tak więc to średnio trudne studia jak na politechnikę. Studia inżynierskie są raczej niedrogie. Na większości politechnik mieszczą się w widełkach 2-3 tys. zł/semestr, czyli porównywalnie nawet do humanistyki.
 8. studia techniczne

  Najważniejsze, by coś autentycznie polubić i chcieć rozwijać się w tym kierunku. Studia dają tylko podstawy, które są punktem wyjścia do przyszłej drogi zawodowej.
 9. studia techniczne

  Nie da się być specem od wszystkiego, co obejmuje jeden tylko kierunek studiów, a co dopiero kilka całkiem różnych.
 10. Problem z zaliczeniem

  SzeptemMalowana, trochę późno o sobie przypomniałaś. Seminaria, podobnie jak ćwiczenia, laborki i projekty, są obowiązkowe w myśl odpowiedniej ustawy, więc jeżeli zdrowie nie pozwalało Ci uczestniczyć w zajęciach, to powinnaś skontaktować się z prowadzącym. W tej sytuacji ten ktoś ma uzasadnione prawo czuć, że ma do czynienia z olewaczem. Jeżeli nie usprawiedliwią Ci nieobecności, to pozostaje wziąć warunek na przedmiot (wpis na kolejny semestr z długiem) i chodzić na niego za rok z inną grupą. I tak masz farta, że to nie ostatni semestr i nie goni Cię absolutorium.
 11. studia techniczne

  Takie połączenie nie sprawi jednak, że będziesz konkurencją dla automatyków, elektroników i informatyków, którzy w swojej działce siedzą przez całe studia. Jeśli interesuje Cię mechatronika, to jest to dobry wybór, ale jeżeli myślisz, że ten kierunek zrobi z Ciebie "złotą rączkę", to warto jeszcze się zastanowić.
 12. studia techniczne

  michal84tbm, z własnego doświadczenia nie potwierdzam, że MiBM ma zbyt wąski obszar działania. To mocno interdyscyplinarny kierunek z różnymi specjalnościami na różnych uczelniach. Jeśli kogoś interesują takie tematy (bo nic na siłę) i nie chce ograniczać się z pracą do regionu z daną gałęzią przemysłu, to warto rozważyć specjalności związane ze spawalnictwem albo wytwarzaniem (CAM) albo CAE. Zwłaszcza dwie pierwsze są dosyć deficytowe w skali kraju.
 13. studia techniczne

  michal84tbg, jeśli trafisz na wydział mechaniczny, w którym prowadzący nie zatrzymali się w rozwoju kilkadziesiąt lat temu, to przedmioty rysunek techniczny/grafika inżynierska będą polegać na nauce obsługi programów CAD - zwykle Inventor i/lub AutoCAD, czyli absolutnego minimum każdego inżyniera. Natomiast jeśli trafisz gorzej, to czekają Cię stracone godziny rzutowania na kartce papieru, a CADa nauczysz się co najwyżej na płatnym kursie.
 14. Jaką wybrać uczelnie ?

  Nie do końca zgadzam się z wyborem uczelni pod kątem danego miasta. Nikt z nas nie wie, czy po studiach np. w Poznaniu nie pojedzie za pracą na Śląsk, albo czy nie zrealizuje praktyk studenckich na drugim końcu Polski. Duże miasta zapewniają raczej przyzwoity start i to zwykle starcza na pierwsze kroki. Natomiast co do sporu łódzko-trójmiejskiego to dużo zależy od konkretnej branży i liczby rąk do pracy. Do Trójmiasta zjeżdżają tłumy z Warmińsko-Mazurskiego i Kujawsko-Pomorskiego, a wielu Łodzian szuka szczęścia w stolicy, co na pierwszy rzut oka może premiować Łódź. Jednak jeśli chodzi np. rynek dla o młodych inżynierów, to jednak Trójmiasto wydaje się być górą ze względu na mniejszą podaż absolwentów. Łódź pozostaje w zasięgu nie tylko PŁ, ale również bardzo dużych PW i WAT, a Mazowsze to wyjątkowo trudne miejsce dla większości inżynierów. W innych branżach oczywiście może być zupełnie inaczej. Niemniej jednak, w Trójmieście nie brakuje miejsc pracy dla speców od logistyki ze znajomością języków.
 15. Elektrotechnika

  Mogę powiedzieć jak jest na Północy, bo sytuacja w tych stronach nie odbiega znacząco od reszty kraju (za wyjątkiem Śląska). W zasadzie te same warunki dotyczą i mechaników i elektryków. Jeśli będziesz na 3. roku, to pracodawca prawdopodobnie zaproponuje Ci staż lub coś w tym stylu za najniższą krajową. Po inżynierce powinieneś dostać na start 2k na rękę, a dalszy wzrost zależy głównie od charakteru wykonywanej pracy. Jeśli będziesz prawdziwym konstruktorem, który potrafi samodzielnie coś zaprojektować i policzyć, a nie tylko kreślarzem od klepania dokumentacji, to po 2-3 latach spokojnie przekroczysz 3k. Sufit dla konstruktorów jest dosyć niski i wynosi ok. 4k, więc jeżeli takie zajęcie nie jest Twoją życiową pasją, to lepiej udać się do utrzymania ruchu, gdzie start i sufit są znacząco wyższe.